Tarihteki İlk Tank Savaşı 1421

Çek din adamı Jan Hus 1402’de Papalık öğretilerine karşı çıkan bir akım başlatmıştı ve 1415’de idam edildi. Bunun üzerine memleketi Bohemya’da müritleri isyan çıkardı. Böylece Hussit savaşları başlamış oldu.

Roma-German İmparatorluğu 2000 kişiden oluşan zırhlı şövalyelerini isyanı bastırması için gönderdi, onları 500 kişiden oluşan halk ordusu bekliyordu.

Muharabe dinde reform isteyen Hussitlerin ezici zaferi ile sonuçlandı ve bunu komutanları Jan Zizka’ya borçluydular.

Zizka at arabalarını modifiye edip üstüne düşük kalibreli toplar yükleyerek tarihin ilk tankını yapmış sayılabilir. Bu hareketli kaleler sayesinde ilk kez komutanlık yaptığı 1420 Sudoměř muharebesini kazanmıştır.

Zizka modifiye at arabalarını elindeki az sayıda savaşçıyı koruyacak şekilde, arabalardan bir duvar örerek konumlandırmıştır. Ve savunmada kalarak düşman taaruzunu beklemiştir.

İlk önce arabalar üzerine konumlandırdığı hafif topları ateşleyerek taaruzu yavaşlatmıştır.

Bu arada arabaların pencereleri ardında korunan arbalestli askerlerine şövalyelerin atlarına nişan almalarını emretmiştir.

Düşman atlıları daha da yakınlaştığında elde taşınabilecek kadar küçük olan topları kullanan askerleri arabalara çıkarmıştır.

Ve Zizka arabaları hareket ettirerek savaşı arazinin istediği kısmına çekebilmiştir. Arabalardan oluşturduğu duvarda planlı şekilde oluşturduğu boşluklarla yakın dövüş çarpışmaların bir bataklıkta gerçekleşmesini sağlamış ve mızrak taşıyan kendi halk ordusunu ağır zırhlı şövalyelere karşı avantajlı konuma getirmiştir.

Zizka komutanlık kariyeri boyunca bu at arabası taktiğini kullanmıştır.

Tipik bir Zizka vagonu yaklaşık 20 kadar asker taşırdı. Bir vagon 7 arbalestli, 7 mızraklı, 2 el toplu asker ile 2 kalkan sorumlusu ve 2 de sürücüden oluşurdu. Genelde vagonlar kare oluşturacak şekilde dizilir ve birbirlerine zincirlerle bağlanırdı. Karenin ortasında da atlılar hazır bekletilirdi.

Saldıranlar vagon-kaleden gelen bombardıman sonuçu eğer geri çekilirlerse atlılar taaruza geçer ve düşman toparlandığında atlılar kare içersine geri dönerlerdi.

Zizka bu taktik sayesinde kısa kariyerinde hiç muharabe kaybetmemiştir ama 1424’deki vebadan ölümü sonrası 1434 Lipany savaşında vagon askerleri büyük bir yenilgi yaşamışlardır. Düşman sahte geri çekilmeler ile vagon askerlerini taaruza çekip imha etmiştir.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.