Linux Nasıl Kurulur

Geçen haftasonu en sonunda yedeklerimi aldım ve hazırda bekleyen Linux CDlerimi ortaya çıkardım. Önce Ubuntu ile başlamak istedim ama karşılaştığım bir sorun ile sırayı Pardus kaptı.

Linux ile merak ettiklerim ve kurulumu ile ilgili öğrenmek istediklerimi google’layarak bulamadım. Halbuki ilk akla gelen sorular (bana göre 🙂 ) ama sanırım insanları korkutmamak için mi söylemiyorlar 😉

Öncelikle Pardus Ubuntu’ya göre daha süslü, daha göze hitap ediyor. Ayrıca Pardus daha hazır geliyor. Yani içerisinde daha fazla yüklü programlar ile kuruluyor. Ama Ubuntu görürken, Pardus benim NTFS formatındaki D: diskimi göremedi.

Ayrıca bu Linux’lerin Windows’a en büyük avantajı çok daha hızlı kuruluyor ve bilgisayar açılmaları daha hızlı.

Ubuntu nasıl yüklenir?

Ubuntu CDmizi bilgisayarımıza taktık, reset attık. En baştaki seçenek ile Kur ve ya Çalıştır dedik. Ubuntu CDden açıldı. Şimdi masaüstündeki Install ile kuruluma başlayın. Kurulum sürerken webde surf yapabilirsiniz 🙂 Her neyse, adımları yaptınız ve en önemli yere geldiniz. Diske format atma basamağı. Ben kurarken amacım C: diskine format atıp D: diskimdeki dosyalara dokunmamak idi. Bu yüzden manual’i seçip C:’yi silip tekrar oluşturtum. Ama silinmiş C:’den önce 2gb’lık swap alanı yaptım, kalanı ext3 formatında yaptım.

Evet, Linux Windows’tan farklı bir disk sisteminde çalışıyor.

Pardus’da partition basamağı otomatik oluyor 🙂

Haftasonu Linux’ler ile oynadıktan sonra hevesimi aldım ve XPye geri döndüm.

Linux Windows farkları

Linux’de exe yok. Yani internetten indirdiğiniz, dışardan aldığınız CDler bir işinize yaramaz. Gerçi exe çalıştırmak için sistemi kandırmak mümkünmüş, çeşitli hilleler ile ama ne kadarında işe yarar bilmem. Yalnız, exe olmaması korkutmasın. Msn çalışmayacak ama Linux için hotmail hesabınız ile kullanabileceğiniz msn işini gören 3 farklı program var. Ya da Winamp çalışmayacak ama onun işini görecek de bir çok programı var. Yani Windows’un tüm temel programlarının benzeri ve ya daha iyisi var, merak etmeyin.

Peki Linux’e programları nasıl yükleyeceksiniz?

Windows’taki gibi program ekle/kaldır benzeri bir ekrana geliyorsunuz. Ve orada dünyadaki tüm Linux’e uygun programların listesi katogeriler ile var. Tıklıyorsunuz ve internetden otomatik indirilip, kuruluyor. Bu listeye bir çok oyun da dahil ama tabii ticari değeri olan oyunlar beklemeyin.

Linux’un Windows’tan farklı bir çok ufak farkı, eklentileri var. Ama en önemli fark yukarıda bahsettiğim.

Son fikrim, eğer oyuncu değilseniz ya da özel bir program kullanmıyorsanız (mesela Photoshop) yani eşdeğerleri de işinizi görürse Pardus / Ubuntu size Windows’tan daha iyi hizmet verebilir. Özellikle Pardus, içi dolu geldiği için acemi kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Ayrıca Linux’ler saldırılar için pek hedef olmadığı için virüs bulaşması, sistemin çökmesi de daha zor.

Linux eskiden profoseneller içindi, her işlem için kod yazar gibi işlere kalkışmak gerekiyordu ama şu an ki haliyle Playstation ile PC arası bir şey olmuş. Yani her şey entegra, sistemin parçası, otomatik ve kolay…

Söylemeden edemiyeceğim, ben Ubuntu’yu daha sevdim 🙂

Şimdiii, önemli bir başka nokta:
Ben XP’ye geri dönmek için format attığımda büyük bir sorun ile karşılaştım. C: diskimin formatını XP’nin tanımadığı bir sisteme çevirdiğim için D: diskim otomatik birincil partition olmuş. Bu yüzden ben her ne kadar XP’yi eski C:’me yüklemek istesem de sistem D:’yi C: olarak gördüğünden kitlenip kalıyordu. Ve D:’de yedeklerim olduğundan orayı formatlamam söz konusu değildi. Sonunda çözümü bir boot CDsinde buldum, içindeki partition magic programı ile eski C:’mi tekrardan C:’ye dönüştürdüm ve ardından da Smart Fdisk ile de C:’yi yeniden aktif partition yaparak sorunu çözdüm. Hiren’s Boot CD idi adı da.
Sonunda her şey mükemmel oldu ama çözüm yolunu bulana kadar… neyse 🙂 Aklınızda bulunsun, çözümü yukarda 😉

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.