Konuklarını Yakarak Öldüren Azize

Kiev prensesi azize Olga

900’lü yılların başında günümüz Estonya sınırında kalan Pskov’da doğmuştur.

Drevliler tarafından Kiev lordu olan eşi Igor öldürüldüğünde tahtın varisi oğlu henüz 3 yaşındaydı.

Ve Drevliler Kiev’i işgal etmekle tehdit ettikleri taze dul Olga’nın kendi prensleri Mal ile evlenmesi konusunda ısrarlıydılar.

Olga’nın üzerinde baskı kurmak için Drev hükümdarı en güçlü adamlarından oluşan 20 kişilik bir ekibi kraliçenin kalesine gönderir.

Olga ekibin hepsini canlı olarak gömer. Sonra da ekibin getirdiği mektuba “teklifinizi kabul ediyorum” diyerek cevap gönderir. Ama bir şartı vardır, onu almaya gelen  bu genç şövalyeler ile değil Drev hükümdarının yönetim kadrosunun bilge adamları ile yolculuk yapmak istediğini eklemiştir.

Ve Drevli lordlar Kiev’e yola çıkarlar. Olga onları sıcak karşılamıştır, gönüllerini hoş tutmuş ve hemen yol yorgunluklarını atmaları için hamama yönlendirmiştir.

Kapıları üzerlerine kapatıp binayı ateşe vererek hepsini öldürmüştür.

Ardından Drev hükümdarına bir mektup daha göndermiştir, halkı ile beraber yola çıktığını çünkü geleneklerine göre yeniden evlenmeden önce beraber merhum kocasının adına tören yapılması gerektiğini aktarmıştır.

Drev’e vardığında Olga’nın kalabalık grubu şehre sorunsuz alınmıştır ve Drev halkının artık sarhoş olduğu törenin ilerleyen saatlerinde Olga’nın adamları gerçek niyetlerini gösterip Drevli askerlerin önemli bir kısmını, 5000 kadarını kılıçtan geçirmiştir.

Şehirde çatışma devam ederken Drevliler mücadeleyi devam ettirmek istemez ve ateşkes isterler, aman dilerler, Kiev’den vazgeçtik, artık herkes yoluna gitsin derler. Olga kabul eder, savaş tazminatı olarak da her ailenin kümeslerinden 3’er tane güvercin/serçe talep eder.

Ganimetini aldıktan sonra Olga ordusu ile Drev şehrinden çıkar, gözden uzaklaştıktan sonra kamp kurar. Aldığı tüm bu kuşların ayaklarına içi kükürt dolu kesecikler bağlar ve keselere de fitil takar. Sonra fitilleri ateşleyip kuşları salar.

Doğal olarak kuşlar doğruca yuvalarına döner ve Drev şehrinin dört bir yanında yangın çıkartırlar. Her yerde çıkan yangınlarla mücade edemeyen Drevlileri şehrin kapılarında Olga ordusu ile beklemekte ve kaçanları kıskıvrak yakalamaktadır.

Günün sonunda Drev şehrinin ileri gelenleri öldürülmüş, başkentleri Iskorosten  yanıp kül olmuş ve halkı ise esir olmuştur. Olga dilediğini idam eder, dilediğini ise köle eder.

Uzun bir hükümdarlık süreci geçirir, gelen diğer barışçıl evlilik tekliflerini de red eder. 950’li yıllarda Hristiyanlığı kabul eder ve bölgesinde Hristiyanlığın yayılması için uğraşır. Bu sayede 1547’de aziz ünvanını almıştır. Yaşlı bir kadın olarak Peçenekler’e karşı Kiev’i savunduktan bir yıl sonra 970 yılında vefat eder.

Kiev Kuşatması

Peçenekler

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.