Hollandalı Tarzı Kapı Açma

Otomobilden inerken aracın kapısını nasıl açtığımıza pek kafa yormayız. Çocukken belki babanız bazen seslenir, “araç geliyor mu kontrol et” diye ama Türkiye’de kapıya yakın geçen bir araç trafiği nadiren vardır. Ve yetişkinlikte pek kafayı takmayız, kapıya elimizi atar, savurur ve ineriz.

Ama bisiklet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde aniden açılan kapıya çarpan bisikletçi sayısı hiç de az değildir.

O ülkelerde motorlular ve bisikletçiler farkındalık oluşturmak için uğraşırlar, kapıyı açmadan önce bakın diye…

Bisiklet kullanmanın en yaygın olduğu ülkelerden Hollanda da ise bu sıkıntı yıllar öncesinden çözülmüştür. Sosyal farkındalık mı? İnsanların duyarlı olması mı? Hayır… Sadece Hollanda tarzı kapı açma tekniği sayesinde.

Hollandalı bir şöför aracından inerken kapıyı sağ eli ile açar. Bu durum vücudunuzu istemsiz olarak döndürmenizi sağlar, bu sayede ineceğiniz yol görüş alanınıza girer.

Biz buna Hollandalı tarzı kapı açma (yani Dutch Reach) desek de Hollandalılar buna sadece kapı açma diyorlar. Yani başka türlüsünü bilmiyorlar çünkü yıllardan beri tüm sürücü kurslarında “araba kapısı sağ el ile açılır” diye öğretiyorlar, babalar çocuklarına “arabadan kapıya uzak el ile inilir” diye anlatıyorlar.

 

Bu sebepten “sağ el ile kapı açmak” onlar için “vites değiştirirken debriyaja basılır” gibi araç kullanmanın değişmez ve sıradan bir kuralı.

Bu durum bize büyük problemlerin basit dizayn değişiklikleri ile nasıl kolayca çözüme ulaştırılabileceğini gösteriyor.

Araba kullanmalarındaki bu ufak tarz değişikliği, birçok yaralanmalı kazanın önüne geçmiş.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

75 comments

 1. Aynaya bakmak varken kulağı tersten tutmak niye Hollandalı öyle açıyor diye doğrusu o tarz mı oluyor ?

  1. Burada doğru veya yanlıştan bahsedilmiş mi sizce ? Okuduğunuzu anlamadığınız gibi yorum yazmış olmak için yazmışsınız. Sanki insanlar hep aynaya bakıyorlarda bu kadar kaza başka sebeplerden meydana geliyor. Burda esas olay anlık refleks kazanımı, vücut otomatik olarak döndüğü için dışarıyı görüyor sürücü.

   1. Aynada kör nokta vardır ve bu yüzden bazen kocaman araçlar bile o açıda iken görülmezler. Can ve mal kaybını engelleyecek, yaralanma riskini azaltacaksa yapılması çok mu zor!

    1. Ayna kullanımında 90⁰ kuralına uyulursa kör nokta riski minimize oluyor.
     Yani aynaları araca dik (90⁰) pozisyonda ayarlarsak açı genişleyeceğinden kör nokta en aza inecektir.

     Ama yine de Hollanda refleksi çok mantıklı…

    1. sanki bu zaman kadar o aynaya bakıyorlardı da bari istemeden bakmak zorunda kalsın sağ elle açarak çok mu zor

  2. Aynaya baksan da kör noktada olanı göremezsin, sağ elle açmayı denersen vücudumuz ister istemez dönecek ve görme açımız değişecektir. bence de güzel bir alışkanlık

    1. Türkiye okuduğunu anlama sıralamasında epey geride ve nedeni gayet açık, buraya bakınca görebiliyorsunuz bunu net olarak. Okusanız ya da okuduğunuzu anlasanız sorun kalmayacak. Cevabı zaten verilmiş:

     Yani başka türlüsünü bilmiyorlar çünkü yıllardan beri tüm sürücü kurslarında “araba kapısı sağ el ile açılır” diye öğretiyorlar, babalar çocuklarına “arabadan kapıya uzak el ile inilir” diye anlatıyorlar.

  3. Bilindiği üzere aynaların kör noktaları vardır. Hollandalı yapıyor diye değil daha verimli olduğu için yazılmış bir öneri.

  4. Aynaya bakmak istemlice yapılan bir davranış unutulabilir, atlanabilir ancak bu şekilde öğretildiği takdirde istemsizce vücut oraya dönüyor ve arkadan gelen ister istemez görünüyor..

  5. Ayna kontrolünü sadece sürücü yapabilir. Peki yolcu ne yapacak? Onun kontrol edeceği bir aynası yok. Yazıda anlatılan yöntem ile araç içindeki herkes kapıyı açmadan önce arkayı kontrol edebiliyor. Bir motosiklet ve otomobil sürücüsü olarak arabamdan inerken bu yöntemi uygulamaya kendimi alıştıracağım.

  6. Sende hollandalı yapıyor diye bu huyu reddediyorsun. Senin mantıgına göre sol elle aç ama dön yine arkana bak. Ama bir gün unutursan bunu yapmayı ??

  7. Sadece şoförün dikiz aynası (ön sağdaki de ona göre ayarlı) ve arabanın dört kapısı olduğunu düşünün bari…

  8. Iste sizin gibiler beynini kullanmasini unutmasin diye gelistirilmis bir yontem bu. Cunku donmeden sadece aynaya bakarak acarsaniz bir sure sonra aynaya bakmaya bile usenirsiniz. Buna “ne gerek var yaav” diyen aynaya da ne gerek var yuaav der.

   Ama sag elinle acarsan ister istemez arkadan gelen varmi diye baknak zorunda kalirsin. Beyinsel melekeler yerini refleksiv kosullanmaya birakir. Ve motosiklet bisiklet kullanmayi seven vatandaslarimizi oldurmemis oluruz.

   Sebep bu!

  9. Hatta sen aynaya’ da bakma ,direk aç ve in .Umarım hafriyat kamyonu geçiyor olsun bülent bey.

   1. Hele şükür düzgün bir cevap gördüm. Ayrıca mevzu medeniyet. Şehirde yaşayıp yol kenarına park etme hakkın yokken genel uygulama bu diye aracını koyduğun yerde özel arazin gibi hareket etme lüksün olmaz kardeşim. Adam arabadan çıkmadan kapısını ardına kadar savurarak açıyor. Evinde böyle kapı acmiyorsundur. Duvarlar zarar görmesin diye. Yazık şehirde yaşayan sehirlesememis insanlar.

  10. bu arkadaş burdaki noktayı batı sevicilik olarak aldığı için böyle gerizekalıca yorumlar yapabiliyor. Senin gibi sığıra her şey müstehak sen aynadan bakarak aç.

  11. Zaten kurslarında daha sınavlarda da buna dikkat ediyorlar ama insanımız unutuyor maalesef

  12. Bülent kardeşim madem aynaya bakmak gerekiyor neden bu tür kazalar ağırlıkta bence çok doğru sağ el ve geriyi daha iyi görebilme.Ama siz hala kapıyı sol elle açacağım diyorsanız oda sizin bileceğiniz bir durum.

  13. TÜRK KAFASI İLE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN BİZE TERS GELİYOR!! KUŞ, KENDİ YUVASINDA NE ÖĞRENİR SE, ONU UYGULAR…SİSTEM HALİNE GELMİŞ DÜŞÜNCE VE ÖĞRETİLER İNSANI GELİŞTİRİR…SAYGILAR!

  14. geri vitese takip geri geri giderken neden aynaya bakmayin arkaniza donun ve bakarak gidin kurali neden var diye dusun anlarsin

  15. Hollandalılarla bi zorunuz olduğu hissine kapıldım nedense
   Kaza olmasın yeterki.
   sağ sol ayna demek ki dalgın olabilir birden açabiliriz bu tür bir alışkanlık kazayı önlemek için çareyse neden olmasın.

  16. Arabada sadece ön koltuktan inilmiyor. Belki de bu yüzden her birini kapsayan bir yöntem bulmak istemişlerdir. Ne dersiniz?

  17. Arka koltukta oturan da öndekinin yan aynasına bakarak mı açacak kapıyı? Yoksa sizin araç yalnız iki kişilik mi?

   1. Yarışmaya kamyona binerek katılıyorsa evet ayna kullanması gerekecek… Zaten arkasını döndüğünde görecektir ya da pencereyi açıp bakabilir. Bu hareketle ne kapıyı açan zarar görür ya da dışarıdan gelen bunun bilincinde olan insan zaten bunu yapması gerektiğini bilir yük olarak görmez…

  18. Bülent arkadaşımız gibi düşünen ve hatta onun sorguladığı kadar sorgulamayan insanlar yüzünden bu kazalar oluyor. İnsanlar en çok hatayı alışkanlıkları yüzünden yapar diye bir cümle kursam yanlış olmaz diye düşünüyorum. Eğer kişi kendisini en güvenli şekilde bir şey alıştırırsa ya kazalar olmaz ya da çok çok az olur. Burada da her seferinde aynı hamleyle yani sağ elle açarken otomatik olarak arkadan gelene bakıldığı için biri geliyorsa açmazsın açan kişi zaten ruh hastasıdır…

 2. Bu hollanda amerikayla ilgili bişi değil bence. bizim ülkemizde bazı kesimin çok kibar ve etrafına karşı çok duyarlı olmasına karşın bazı kesimimiz de de etrafına karşı çok duyarsızlık insana değer vermeme var olay bundan ibaret bence. ben her seferinde inerken aynama bakarım hatta yolcu kolduğundan birini indirdiğimde bile ona arkadan gelen bişi varmı diye bakıp açmasını söylerim.

 3. Hayır canım aynaya zaten bakılmalı ama yapılmıyor burası da yeni bi öneri sunmuş ki bari bunu yapalım diye

 4. 2001’de Ankara’da girdiğim ehliyet sınavında jüri buna özellikle dikkat ediyordu. Birlikte bir tur atıp en son arabayı park ettikten sonra inerken kapıyı sağ eliyle açmayanları eliyorlardı.

 5. Bazı arkadaşların vurguladığı gibi aynaya bakmak yeterli değildir. Kör açı denilen bir alan vardır ki değil bisikletliyi, gerekli koşullar bir araya geldiğinde kamyonu dahi göremeyebilirsiniz. Bu nedenle sürücü eğitimlerinde (en azından İskandinav ülkelerinde) sinyal vermeden ve sağa-sola dönmeden önce, aynaya bakarak değil, döneceğiniz istikamete bağlı olarak kafayı sağa veya sola geriye çevirerek kör açı alanını kontrol etmek mecburiyeti vardır. Bunu bir kez atlayarak sinyal veren bir sürücü adayının ehliyet alması mümkün değildir, zira bilirkişi anında aracı durdurur ve kişinin ikinci bir sınava daha dikkatli hazırlanması tavsiyesiyle başarısız olduğunu tebliğ eder. Ben bu standartlarda sürücü eğitimi ile ehliyetimi aldım ve 34 yıldır dünyanın 4 kıtasında araç kullandım. Bugüne kadar herhangi bir kazaya mahal vermemiş tertemiz sicilli bir sürücü olarak bahsettiğim teknik prensiplerin bir zararını görmedim.
  Senede 6.000!!! insanımızın karayollarında can verdiği bir ülke olarak bilgiçlik taslamak yerine herkes aracını evrensel doğru tekniklere göre kullanmaya yönelik sürücü eğitim ve denetim kalitesi talep ederse yollarda telef olmaktan belki kurtulabiliriz.

  1. “Beğen” seçeneği olmadığı için yanıt yazıyorum…
   Çok güzel ve anlaşılır yazmışsınız. Kutluyor ve teşekkür ediyorum.

 6. Biz yanlış yapsak da, Hollandalı bize doğruyu öğretemez diye bar bar bağırmaya devam etsin.
  Ben cahilim diye bar bar bağırmaya devam etsinler.
  Başkasından bir şey öğrenemeyenler zaten herşeyi biliyorlar. Ne güzel. Cahil olmak ne güzelmiş.
  Daha iyi cözüm sunamadığı halde, var olan cözümleri eleştiriyor bu zavallı insan.
  Kendisini ne kadar küçük düşürdüğünü farkında değil mi?
  Galiba bir Hollandalı onun karısını daha iyi tatmin etmiştir.

  1. Yorumda “cahil, zavallı” falan demişsiniz, aslında bu ithamları kullanmadan da ölçülü bir şekilde eleştirebilirdiniz.
   İlk yorumu yazan saçmalamış tamam ama siz de karşılık verirken ayarı kaçırmışsınız. Özellikle son cümlede terbiyesizliğin dik alasını yapmışsınız.
   Ne gerek var?
   Belden aşağı vurmaya çalışmakla siz ruhen tatmin oldunuz mu peki?
   Ve bunları yazan kişinin kendisini ne kadar küçük düşürdüğünü farkında olup olmadığını sormuşsunuz, siz farkında mısınız şu lüzumsuz ve edepsiz yorumla kendinizi ne kadar küçük düşürdüğünüzü?

 7. Yaw ben omru hayatimda bir kere yanimdan gecme olasiligi olan bisikletci icin omrum boyunca kapiyi akrobatik acmak durumundamiyim.

  Hollandaninda derdi kalmamis bunlara sarmis.

  1. O bir kerede de bisikletliye zarar verdiğinde, belki ölümüne sebep olduğunda da bu kadar vurdumduymaz olabilecek misin acaba?

   Bu nasıl bir sığlık örneğidir ya, bisiklet vurmaz da motor vurur, başka bir araç vurur kapına sen yine tedbiri elden bırakma.

 8. aynada kör nokta var ama kapıyı açınca çarpacak kadar yakın geçen bir araç o kör noktaya girmez. Kör nokta değil bunun sebebi. Aynanın ne işe yaradığını bilmeyen, araba kullanmayı öğrenmiş trafiği öğrenememiş odunlar yüzünden bu teknik geliştirilmiş. Bu kadar odun varken işe yarar bir teknik alışkanlık haline gelmez elbette. Ben kapıyı sol elle açarım her zaman ama gözüm hep aynadadır. Ayna arkadan gelip kapıya çarpacak her şeyi gösterir. Aynaları otomatik kapanan ya da yere dönen arabalar için dönüp bakmaktan başka çare yok.

 9. Yola aynaya bile bakmadan kereste yığınlarına bunu öğretmeniz imkansız. Her işi kısa yoldan kuralına uymadan, tamamen kaba kuvvete dayalı bir topluluğa asla anlatılamayacak bir güzel alışkanlık. Gavur yapıyor deyip geçelim.

 10. Çok güzel bir siteniz var. Az ve öz, anlasilabilir dilde bir çok noktaya deginmissiniz. Bu yazi da çok önemli. Bize dünyadan önemli detaylari getiriyor. Bin bilsen de bir bilene sor. Açik görüslü olmak lazim.

 11. Ben hollandada yasiyorum burada ehliyet almaya basvurdugumda tamamen farkli oldugunu gordum ve yetersizligimi kesfettim zaten yolda hemen hatalar yapmaya basliyorsunuz,mantikli kullanmayi ogrenmek zaman aliyor ve ilk defada alabilmek cok nadir bu Hollandalilar icinde gecerli cok ciddi kavramaniz lazim baskalirinin hakki aslinda sizin hakkinizla her kosulda ayni,saygi gostermek sizin secimiz olamaz en cirkin davranis bicimi.sol sag ve orta aynaya bakip sag omuzunuzdan arkaya bakmaniz ve evet sag elinizle acmaniz gerekli boyle yaparsaniz hem donuslerde hem inerken hic sorun olmuyor hata en aza iniyor,lutfen iyiyi elestirmeyelim.

 12. Gerizekalı sürüsü aynaya bakmayı beceremiyor diye kapıyı sağ elimle açmayacağım. Turistik bir yerde yaşıyorum o 34, 06, 35 plakalı araçların şehrimde araba sürüşünü görünce size baya üzüldüm. Yazık olmuş böyle katil gibi gidiyorlae kural tanımıyorlar. Sen nerde yaşıyorsun bilmiyorum ama bunların baya bir eğitilmesi lazım

  1. Ne demek istediğiniz pek anlaşılmamış, insanları kural tanımamakla suçlarken eş zamanlı olarak kuralı ve tekniği öven insanları ‘gerizekalı’ olarak nitelendirmişsiniz. Araç içini sürücü olan kendinizden ibaret sayan egoist bi bakış açısının hızlı kullanan diğer egoist sürücüleri eleştirmesi de ayrı bir çelişki. Muhtemelen o 34,06,35 plakalar da yavaş kullandığın için seni ‘gerizekalı’ olarak tanımlıyordur.

 13. Herkes duymuş bir kör nokta konuşuyor. Kör nokta denen yer bisiklet veya arkadan arabaya yakın gelinen yerde olmaz. Boş konuşuyor millet. Aynaya bakmak en iyisi ama arka koltukta ayna yok bu nedenle ters elle kapı açmak güzel bir alışkanlık.

  1. Hollandalı olduğu için hayır.Doğru olduğu için evet kardeşim.Almanya’da başını geri döndüremeyene ehliyet verilmez.

 14. Aynaya bakarak, ancak sol elimle kapıyı açtığımda, haliyle aynadan görmenin çok zor olduğu ve kesinlikle göremediğim bisikletli bir yurttaş tüm hızıyla kapıya çarptı ve kapının üst köşesi boynunu yaraladı. Öylesine hızlıymış ki, kapı yerinden oynadı ve çamurluğa kadar kaporta dağıldı. İşim çok ve acele dedi sadece.
  Hemen koşturduk bir sağlık ocağına, ilk müdahalesi yapılıp, ilaçlarını alıp kendisini istediği yere bıraktım. O gündür bu gündür Hollandalılar gibi kapı açıyorum. Başınıza gelmediği için işe yaramayacak yorumlar yapmayın lütfen. Boynundan kan fışkıran ve yerde yatan birisini görmek hiç hoş değil. Onun yerinde olmak dise aha da kötü bir şey… …

 15. Yurdum insanı günahtır diye yemeği bile sol elle yemezken neden hala sağ elle kapı açma ma inadından vazgeçmiyor anlamıyorum. Sağ elle açın ,sağ elle sevaptır…

  1. Eğer bu kural Hollanda’da değil de Katarda ya da Suudilerde olsaydı, hiç tereddüt etmeden “çok doğru bir kural” olurdu. Benim de dikkatimi çeken konu, Hollandalıya, Almana ağzına geleni söylerler, ama iş icraata geldi mi nedense mercedesten vazgeçmezler. Hem de “gavur ne araba yapmış yahu” diyerek.

 16. Bizdede kapı açmanın bu şekilde olacağını hem kursta hem sınavda gösteriyor ve öğretiyorlar bu kadar bok atmayın ülkemize. Gidin hollandada yaşayın!!!

 17. Amanin , iş güç kalmamış , yazan yazana …..
  Ben Alaçatı’da yaşıyorum , yazın 34 plakalılar bisikletlileri “kapıyla” yakalıyamadıysa arkasından koşup hallediyorlar 😂
  Uygulama çok güzel ama Hollanda nire biz nire ……

 18. Bi takılmışsınız ayna da ayna diye. “Okuduğunu anlayamamışsın” diye eleştiren de anlamamış. Madem okuduğunu anlayamıyorsun, o zaman görseli izle. Açını değiştirerek aynanın kör noktasından kurtulmuyorsun. Aslında ayna ile hiç alakan yok. Vücudun döndüğü için, riskli bölgeyi pencereden direkt görüşüne alıyorsun. Yani ters elle uzandığında hangi kapıyı açtığının bir önemi olmuyor, ayna kullanmadan o koridoru görebiliyorsun.

 19. Ben iki elimle birden asılıyorum kapı koluna. Böylece hem sağı hem solu görmüş oluyorum.

 20. Keşke Türkiye de dikkat edilse o kadar dikkatsiz insan var ki sorumsuz birinin kurbanıyım araç duruyordu yokuş aşağı iniyordum bisiklet ile ama arabada oturuyormuş şoför kapıyı açınca 6 saat bilinç kaybı DNA kayıpları ve ömür boyu kullanılacak ilaçlar hatıra kaldı … Nedeni dikkatsiz biri…

 21. Bir yorum da ben yazayım bari. Bu kadar güzel ve basit bir bilgi paylaşımı için bu kadar yorum yapılması herhalde bizim Türk toplumuna ait bir özellik.

 22. Zaten konu UFKUNU GENİŞLETMEK buna direnmeyin… yeni bakış açılarına açık olu… genç kalın…

 23. Türkiyede, araçtan inecek olan insanın dikkkatsizce kapıyı açarak kazaya cana mâl olacak insan yok denecek kadar azdır hatta yolda seyir halinde giderken aracın üzerine ağaç devrilmesi olayı belkide daha fazladır mantıksal açıklaması türkler asla daha zekii değildir elbette tek açıklaması herkezin çok duyduğu cümleye bağlıyorum Araç sahibi, kendini otomatiğe robot konumuna almıştır inmekte olan insana her zaman derki kapıyı açmadan arkaya geriye sağına bak öyle kapıyı aç der ve bunun da anlamı inmekte olan insanın can güvenliğinden önce ilk aracının güvenliğidir genel olan sonuç hollanda taktiğinin çok çok üstündeyiz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.