Dünyayı Değiştiren ama Umursanmayan İcatlar

1903 yılı Aralık ayında Wright kardeşler inşâ ettikleri uçak ile tam 1 dk havada kalabildiler. Ama dünyanın bundan haberi olmadı hatta bir sıcak hava balon üreticisi 1904’de New York Times gazetesine verdiği röportajında insanlı hava araçlarının imkansız olduğunu düşündüğünden bahsediyordu.

Wright kardeşlerin çalışmalarından kısa bir bahis ilk 1906 yılında New York Times’da yapıldı.

Toplum insanların uçamayacağına o kadar inanmıştı ki 1905 yılında Ohio’da onları uçarken görenler bunun bir sirk numarası, bir hile olduğunu düşünmüştü. Ancak 1908 Mayıs ayında ciddiye alındılar ve çalışmaları tüm gazeteleri kapladı. İlk uçtukları tarihten 5 yıl sonra… Ve 1930’a gelindiğinde trenle 3 gün süren New York, Los Angeles hattı uçakla 17 saate inmişti.

Aslında sıradışı icatların bir çoğu ilk uçak ile aynı kaderi paylaşmıştır.

Graham Bell telefon icatını Western Union iletişim şirketine pazarlamaya çalıştığında pratikte değer taşımayan işe yaramaz bir laboratuvar çalışması olduğunu söyleyerek red etmişlerdi.

Ve Henry Ford dünyaya arabaları kanıtlamadan 20 yıl önce ABD meclisinde benzin ile çalışan bu araçların saatte 20 mil hızla şehirlerde dolaşmasının tehlikeli olduğu ve petrol sektörünün bu araçlara yakıt sağlayamacağı çünkü bunun tarım sektörünü olumsuz etkileyeceğini tartışılmış ve bazı üyeler tarafından araba üretiminin kontrol altında tutulması istenmişti.

Günümüz icatları da bu durumdan muhaf değildir.

Son günlerin popüler icatı; 3 boyutlu yazıcılar, sizce ne zaman icat oldu? Size 1990 desem?

Ya da güneş enerji panelleri… Fotovoltaik malzemeler 1876’da icat oldu ve 1950’lerde ticari olarak bulunabiliyordu. 1970’de Beyaz Saray’a güneş panelleri kuruldu. Ama güneş panellerinin dünyada yaygınlaşması 2000’li yıllarda ancak gerçekleşti.

Büyük icatlar hep aynı yolu izler:

  • Önce kimsenin ondan haberi olmaz
  • İlk duyanlar mucitin deli olduğunu düşünür
  • Birileri ürünü anlar ama günlük hayatta işe yaramaz derler
  • Sonra zenginlerin hava atması için bir oyuncağa dönüşür
  • Oradan herkesin istediği ama hala oyuncak, hobi muamelesi gören bir şeye dönüşür
  • Sonunda toplum geneli kullanmaya başlar
  • Ve artık onsuz nasıl yaşayabileceklerini bilemezler

Dünyayı değiştirecek bir icatı bulmak için dahi olmak gerekebilir ama dünyanın bu devrimi kabul etmesi için on yıllar süren bir süreye ihtiyacı vardır.

Stanford profesörü Paul Saffo der ki “Teknoloji değişimi sürüklemez. Toplumun teknolojinin getirdiği seçenek ve fırsatlara verdiği tepkiler değişimi ateşler”

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.