Doğan Cüceloğlu İntihardan Döndü

Doğan Cüceloğlu 26 yaşında ABD’de doktora için okurken yaşadığı zorluklar karşısında bunalıma girerek intiharı bile düşünecek hale gelmiştir.

Derslerin yoğunluğu, hocaların talepleri, İngilizcesinin akademik metinleri okumada yaşattığı zorluk onu başarısızlık kaygısının pençesine atmıştır.

Özellikle memleketine başarısız bir şekilde dönerse ailesini zor duruma sokacağı düşüncesi onu köşeye sıkışmış hissettirmiştir.

Aşması gereken engeller gözünde dağ gibi büyünce çareyi ölüp kurtarmakta bulmuştur. Ama bu planında da bir sıkıntı vardır. Eğer intihar ederse bu sefer de konu-komşu arkasından konuşarak ailesini aşağılayacak diye endişe eder ve sonunda çözümü bulur.

Trafikte bir arabanın önüne atlayacak ve kazaya kurban gittiği için ailesinin ve kendisinin itibari zedelenmemiş olacak.

Ve bu düşünceler ile şehir merkezinde bir kavşağa gider, bi-ki atlar ama her seferinde ayağını yola basar basmaz arabalar durur. Şöförlör kibarlık yapıp geçmesine izin verir.

Sonra aklına annesinin çocukluğunda kendisini sevdiği anlar, öpüp okşayısı gelir ve cenazesinde ne kadar üzüleceği… Zihninde annesinin sesini duyar gibi olur; “oğlum ben seni doktara yaptığın için değil, oğlumsun diye seviyorum” diye…

Böylece intihar fikrinden vazgeçer, ABD’deki eğitimine devam eder ve senesini doldurduğunda dönüp de arkasına baktığında o aşılmaz sandığı dağlar artık onun için üstünden atladığı tepeler olmuştur.

7. Kocaeli Kitap Fuarı’nın son gününde okurlarıyla buluşan psikolog ve iletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu, “Hayattaki seçimlerimiz” konulu bir söyleşi yaptı.

Kaynak: DOĞAN CÜCELOĞLU KİTAP FUARINDA SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ – Kocaeli Haberleri – Milliyet Kocaeli

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.