Antik Tahılların Faydaları

Antik tahıllar ya da miras kalan tahıllar için net bir tanımlama yok. Hepsini tarif edecek en geniş özellik köklerinin insanlığın başlangıcına kadar gitmesi. Tahıl konseyi ise antik tahılları genel olarak en az birkaç yüzyıldır değiştirilmemiş olarak tanımlıyor. Yani bugün tükettiğimiz modern beyaz ekmek bu tanıma girmiyor.

Antik tahıllardan elde edilen ürünlerin, günümüz rafine edilmiş tahıllarla yapılan ürünlerden daha besleyici olduğu iddia ediliyor. Özellikle B vitamini ve magnezyum açısından zengin olduğu belirtilen antik tahılların antioksidan özelliği olduğu da iddia ediliyor. Tabii sağlıklı bütün tahılların antik olması gerekmiyor; kahverengi pirinç, tam tahıllı makarna, yulaf ezmesi, mısır gibi bilinen tam tahıllı ürünler de besleyici olabiliyor.

 

KİNOA

Yeni beslenme trendi olarak gösterilen ve ünü tüm dünyaya yayılan kinoanın ana vatanı Güzey Amerika’dır. Bulgur ve pirincin iyi bir alternatifi olarak gösterilen bu tahıl Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanmıştır. Mazisi ise çok eski, İnkalara kadar uzanıyor. Protein açısından güçlü, aminoasit zengini ve lif oranı yüksek. Bulgar kıvamında bir tahıl olduğu için tadı Türk mutfağına uygun.

 

KAVILCA BUĞDAYI

Dünyanın en eski buğday türlerinden biri. Kars’ın yerli buğdaylarından olan bu ürüne kablıca ve gernik isimleri de verilmektedir. Bu buğday çeşidi soğuk iklime uyum sağlamak için hem tohumu çevreleyen kabuk sayısını artırmış hem başağındaki çatallarını daha da kalınlaştırmış. Kavılca neredeyse irmik kadar ince, daha az su kaldıran, çabuk pişen ve kendi özel lezzetini öne çıkaran bir ürün.

 

KARABUĞDAY

Diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol hatta çölyak hastalığına karşı kullanılması önerilen bir besin. İsminin aksine bir tahıl değil, kuzukulağıgiller familyasına ait tahıl benzeri bir bitki. Grekça olarak da biliniyor. Hafif aromalı, pek baskın olmayan bulgura benzeyen bir tadı var.

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.