Ahıska Türkleri sürgünü

“Her Cephede Savaştık” gazeteci Cengiz Özkarabekir tarafından hazırlanmışher-cephede-savastik-ikinci-dunya-savasinda-turkler, II. Dünya savaşında Britanya İmparatorluğu, Nazi Almanyası ile Sovyet Rusya altında askere alınmış ve kendilerine ait olmayan bir dava için çarpışmış Türklerin hikayesini anlatan bir araştırma kitabıdır.

Kitabinda sovyetler altında karadeniz kıyılarında yaşarken Stalin emri ile asya içlerine sürgüne gönderilmiş Ahıska Türklerinden de bahseder.

 

–alıntı–
…koydular bizi davar vagonlarına, bir vagonda 200 kişi, böyle ayakta duruyoruz. günlerce aç sussuz yolculuk yaptık. ölenleri ruslar vagondan atıyorlardı. sonra kazakistan’a geldik; ne bizi sahiplenen var, ne kalacak ev, ne de ekmek. üç-dört sene kendimize gelemedik…
–alıntı–
2003 yılında 103 yaşındaki Kara Aliyev; sovyetler emrinde ukrayna cephesinde çarpışmış madalyalı bir gazi

–alıntı–
…kasım ayında sovyet ordusundan askerler evimizi bastı, dediler ki “size iki saat mühlet, alacağınız ne varsa alın ve meydana gelin”. ben de “alman cephesinde bulundum” diyerek direndim, silah zoruyla evden attılar. tüm mal varlıkları orada kaldı. hayvan trenlerine bindirdiler bizi, binlercemizi tıkış tıkış trenlere doldurmuşlardı. ruslar vagonların kapısını sadece yolda ölenleri atmak için açıyorlardı…
–alıntı–
2003 yılında 84 yaşındaki Ensar Osmanoğlu; sovyetler emrinde almanya cephesinde çarpışmış madalyalı bir gazi

–alıntı–
…savaş bitip eve dönünce bir de baktım ki ailemi sürgün etmişler. evlerimize ermeniler ve gürcüler yerleşmiş, mal-mülk hep onlara kalmış. sonra kazakistan’a gittim ve ailemi buldum. sürgünde anam, halam, kardeşim ölmüş. madalyalarımı kazakistan’da sovyet hükümeti verdi, anamı-babamı aldılar işte bunları verdiler…”
–alıntı–
2003 yılında 82 yaşındaki Yirgat Yusubov; sovyetler emrinde almanya cephesinde çarpışmış madalyalı bir gazi

 

Boraltan Köprüsü Katliamı

Sovyet topraklarında yaşayan Kırım Tatarları Mavi Alay ismi altında Nazi ordusuna katılıyor, savaş sonunda İngilizlere esir düşüyorlar. Sovyetler bu esirleri geri talep ediyor. İngiliz kampında 7bin türk var, 3bin tanesi Avusturya Drau nehrine atlayarak intihar eder.

Kalanlar Ruslar tarafından trenlere bindirilip Türkiye içersinden Sovyetlere ulaştırılır. Tren Kars’tan geçerken kimisi Serdar Abad-Kızıl Çakçak baraj gölüne atlayarak intihar eder.

Şahitlere göre kalan 2bin Türk Ruslara teslim edildi ve oracıkta kurşana dizildi. Lakin resmi* kayıtlara göre 195 Türk teslim edildiği yazar.

*TBMM Tutanak dergisi, cilt 9, sayfa 204   Adalet Bakanı Rükneddin Nasuhoğlu’nun beyanatı

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.