1945 Tokyo Bombardımanı

  ” 24 Eylül 1945’de ABD ordusu Japonya’yı yıpratabilmek için (çevre adaları da kontrol altına alınca menzil içine girmişti) Tokyo’yu bombardımana tutmaya karar verir. Önce askeri bölgeler hedef alınır ama beklenen etki görülmeyince 3 Mart 1945 yılında (atom bombalarından birkaç ay önce) bombardımanın amaçı maksimum sivil zayiat sebep olmağa çevrilir. Bunun için özel yangın çıkartan bombalar üretip & test edilir ve ayrıca şehrin boşaltılmasını önlemek için şehir daralan bir çember şeklinde bombalanır. “
Bombardıman öncesi
                   Bombardıman Sonrası

  “Savaş bitip de ABD Japon yönetimine hakim olunca bombardıman yapılan bölgede her türlü kazı çalışmaları yasaklandı. 1951 yılında yasak kalkınca toplu gömülmek zorunda kalan cesetler çıkartılıp düzgün anıtlara, aile mezarlıklarına yerleştirilebildi.  ”
  “Bombardımanın sorumlu ABD komutanı LeMay, 1964 yılında Japonya tarafından Japon Hava güçlerine yaptığı katkılar nedeniyle madalya alır.”

Yanyana dizilmiş onlarca (erimiş) cesetin fotoğrafları da var, ayrıntılar için Osman Rahmi Ficici’nin sitesi:
http://people.sabanciuniv.edu/ficici/ 

Ağır bombardımanların İngilizlerin Almanya’ya, Almanya’nın da İngiltre’ye yaptığını biliyorum ama o bombardımanların ayrtıntılarını, hedeflerini, etkilerini bilmiyorum.

II. Dünya savaşı toplu katliam silahlarının yeni keşfedildiği dönemlerdi, ancak II. Dünya Savaşının yıkımları görüldükten sonra bir sivil koruma etiği oluştu, devletler uluslararası antlaşmalar imzaladır. Tabii, bu yeni kuralların gerçekte ne kadar uygulandığı (bk. Vietnam savaşı) tartışılır.

Ama demek istediğim II. Dünya savaşına katılan tüm ordular iğrenç şeyler yaptılar. Sadece güçü fazla olan, daha fazla iğrençlik yapabilme fırsatı buldu (benim naçizane fikrim). Nitekim Japonları da Çinlilerden sormak lazım…

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.