Suçsuzluğun İspatı Olan Güzellik

Phryne (firayn diye okunur) M.Ö. 370 yılında antik yunanda doğmuş, dillere destan güzelliğe sahip bir metresdi. Önemli devlet adamlarının eğlencelerine davet edilir, siyasetcilere eşlik ederdi.

Phryne Poseidon Festivalinde – Henryk Siemiradzki – 1890

Dönemin edebiyatcılarından Athenaeus notlarında deniz tanrısı Poseidon için düzenlenen festivalde denize çıplak olarak girmesini hayranlıkla anlatır.

Sevgililerinden biri olan sanatcı Praksiteles Afrodit heykelini yapmada model olarak onu tercih etmişti. Bu heykel Yunanistan’ın ilk çıplak kadın heykeli olma özelliğini taşır ve Praksiteles’a ün kazandırmıştır.

Ama Phryne’ın tarihte unutulmamasını sağlayan asıl olay Atina mahkemeleri tarafından kafirlikle suçlandığı davadır. Sokrates de M.Ö. 400 yılında aynı suçtan yargılanmıştı, savunması kabul edilmemişti ve idam edilmişti. Yani bu ciddi bir suçlamaydı ve Phryne’dan kurtulmak isteyen mahkemeyi kimse durduramazdı.

Phryne için tüm umutlar tükendiğinde avukatı Hypereides birden kadının üzerindeki pardesüyü çeker alır ve memelerini mahkeme üyelerine sergiletir. Sonra der ki “böyle mükemmel bir güzelliği yok etmeye cesaretiniz var mı!?”

Gerçekten de mahkeme şüpheye düşer ve fahişenin beraatine karar verilir.

Phryne mahkemesi – JeanLéon Gérôme – 1860

Aslında olan ise şudur: Antik Yunan’da nadir derecede güzel olmak tanrılar tarafından kutsanmak olarak görülüyordu, sadece tanrıların şahsen seçtiği kişilerin tanrıçalar kadar güzel olabileceği inancı yaygındı. Mesela soylu insanlarına “Kaloi k’Agathoi” diye seslenirlerdi bu güzel olmak ile iyi olmayı eşdeğer tutan bir kelime öbeğiydir.

Yani Hypereides kadının güzelliğini hatırlatarak şunu diyordu; asıl kafirlik Afrodit’in yeryüzünde elçisi olan bu kadının bir kötülük yapabileceğini hele tanrılara karşı gelebileceğini iddaa etmektir

Son söz olarak şunu itiraf etmek zorundayım, modern tarihciler mahkemenin gerçek olduğunu kabul etseler de meme gösterme olayının M.Ö. 290 yılında bir komedi şairi olan Posidippus tarafından eklendiğini düşünmektedir.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.