Korkutucu Planlanıp Rezalet ile Biten Terorist Saldırı

Pakistanda dönemin başbakanı Zülfikar Ali Butto’nun askeri darbe sonucu 1979’daki idamından sonra oğlu Murtaza Butto Afganistan’a kaçarak Al-Zulfiqar çetesini kurmuştur ve ülkesindeki Muhammed Ziyâ ül Hak rejimine karşı silahlı direniş başlatmıştır.

En meşhur eylemleri 1981’deki bir Pakistan yolcu uçağının 13 gün boyunca rehin tutulmasıdır.

Ama 1984’deki bir eylemleri var ki tam bir fiyaskodur. Hedef: Ulusal Kanada gününde Viyana’daki Kanada Elçiliğine saldırı düzenleyip Pakistan elçisinin de bulunacağı kutlamadaki misafirleri rehin almak, karşılığında hapiste olan yoldaşlarının salınmasını talep etmek ve başarabilirlerse Küba’ya uçmak.

Bu amaçla Alzülfikar çetesinden 9 kişi sahte ingiliz pasaportu kullanarak Macaristan üzerinden Avusturya’ya giriş yapmış ve yanlarında silahlarını (3 tüfek, 7 tabanca ve 5 el bombası) da sokmayı başarmışlardı. Ama atladıkları bir detay vardı: Elçilik o sene Kanada günü için resepsiyon düzenlememişti! Ve hatta tatil ilan edilerek elçilik çalışanları bile evlerine yollanmıştı.

Alzülfikar çetesi bu durumdan ancak eylemin yapılacağı günün sabahında, binaya keşif için 2 kişi gönderdiklerinde haberdar oldu. Daha kötüsü ise liderleri Murtaza belki de yakalanma korkusu ile operasyonun başlamasını beklemeden yoldaşlarının şehit düşeceğinden emin şekilde çoktan Avusturya’dan Fransa’ya geçmişti.

Çete içinde hiç kimse Almanca bilmiyordu, sadece bir tanesi İngilizce biliyordu ve şimdi saldırı ekibi yabancı oldukları bu şehirde, yol bilmeden, dil bilmeden, hedefleri olmadan, Pakistan’a nasıl haber yollayacaklarını bilmeden öylece kala kalmışlardı.

Çete avere şekilde Viyana’da altı gün geçirdi, ta ki polis onları tamamen tesadüfen durdurup kimlik sorgusu yapana kadar. Şüphelenen polisler otel odalarını aradıklarında silahları da keşfettiler ve ekip hemen tutuklandı. Ama ekipten bir kişi o sırada yanlarında değildi, tutuklanmaktan kıl payı kurtulan bu adam ise tek başına kalınca o kadar çaresiz hissetti ki olayın akşamında bulabildiği ilk polise gidip kendi teslim oldu.

Böylece operasyon “Canada Day” bitmiş oldu 🙂

Çete üyeleri herhangi bir eylem gerçekleştirmedikleri için sadece silah kaçakcılığından yargılandılar ve 4’er yıl hapis cezasına çarptırıldılar, sadece Javed Malik hariç, o ingilizce bildiği için lider kabul edildi ve 9 yıl ceza aldı.

Murtaza bir sene boyunca adamlarına para yolladı ama 1985’de Al-Zulfikar organizasyonu fes edilmişti ve bu talihsiz adamlar Avusturya hapishanesinde tamamen sahipsiz kaldılar ve unutuldular. Hapisten çıktıklarında ise Avusturya’da mülteci statüsünde yaşamaya devam ettiler.

KAYNAK

 

 

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.