Finlandiya’da Türk Şehitliği

Finlandiya halkı uzun yüzyıllar İsveç, 1800’lü yıllarda ise Rus hakimiyetinde yaşamışlardır ancak 1917’de bağımsızlıklarını kazanabilmişlerdir. Ama çok geçmeden 1939’da Ruslar Finlandiya’yı tekrar işgala kalkışmıştır. Fin tarihinde bu olaya “Kış Savaşı” denmektedir.

Finlandiya’nın Başkenti Helsinki’de bulunan, 1829 kurulum tarihli Hietaniemi anıt mezarlığının Kış Savaşı “şehit”lerine ayrılan kısmını gezerseniz orada şanlı Ay-Yıldız’ımızın işlendiği bir Türk anıtını da göreceksiniz.

Bu anıt Finlandiya’nın bağımsızlığını Sovyetlere karşı korurken canlarını vermiş olan 156 Tatar Türkü için “Finlandiya Türkleri Birliği” tarafından yapılmıştır.

Söz konusu dernek 1935 yılında Helsinki’de kurulmuştur.

1876 yılında Rusya ile (o zamanlar Rusya’ya bağlı olan) Finlandiya toprakları arasında demiryolu yapılınca, Çarlık Rusya’sında yaşayan Tatarlar ticaret amaçlı Tampere’ye göç etmeye başlamışlar ve Finlandiya’nın bağımsızlık kazanması ile yeni kurulan Fin Hükümeti “Finlandiya İslam Toplumu”nu resmi olarak tanıyarak bu Türkleri kendi vatandaşı ilan etmiştir.

[su_dailymotion url=”https://www.dailymotion.com/video/x3cmv2q” quality=”240″]

[su_custom_gallery source=”media: 911,910,908″ link=”lightbox” target=”blank” width=”180″ height=”180″ title=”never”]

Daha detaylı bilgi için tıklayınız

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.