Dünya ve Osmanlı’da Havacılığın İlkleri

 

1903 Aralık; Amerikalı Wright kardeşler yeni icatları uçak ile tam 1 dakika havada kalarak 37 metre uçtular.

1905 yılı; ABD’li mucitler uçak dizaynlarını işlevsel hale getirdiler.

1907 yılı; tarihin ilk Hava Kuvvetleri ABD tarafından kuruldu.

1908 Eylül; Wright kardeşlerin ABD ordusu için dizayn ettiği gözlem uçağı denemelerde çakılarak yolcusunun ölümüne sebep oldu.

İlk Savaş Uçağı

1909 Ağustos; yeni dizayn gözlem uçağı ABD ordusundaki deneme uçuşlarını başarı ile tamamladı. Ve “Wright Military Flyer” modeli 1911’e kadar pilot eğitimlerinde kullanıldı.

1911 yılı; İtalyanlar Trablusgarp’ta uçak teknolojisini savaşta kullanmış oldu. Aynı yıl, Osmanlı da “Tayyare Komisyonu” adı altında Türk Hava Kuvvetlerinin temelini attı ve Harbiye Nazırlığı Fransa’daki bleriot fabrikasına eğitim için subaylar gönderdi.

1914 yılı; Yeşilköy’de Fransız yüzbaşı Marki De Gois De Mezeyrac müdürlüğünde Bahri Tayyere Mektebi kuruldu ama I. Dünya Savaşının patlak vermesi ile Fransız yüzbaşı ülkesine döndü ve yerine Alman Üsteğmen Erich Serno atandı.

Ahmet Ali Çelikten (orta)

1916 Kasım; Ahmet Ali Çelikten havacılık okulundan mezun olarak tarihe dünyanın ilk zenci savaş pilotu olarak ismini yazdırmış oldu. Nijerya’dan İstanbul’a kaçırılan bir kadının torunu olan, İzmir doğumlu, Arap lakaplı yüzbaşı Ahmet 1918 yılını Almanya’da eğitim uçuşları yaparak geçirdi.

1920 yılında Kurtuluş savaşında görev alan Ahmet Ali Çelikten 1928’de Konya Hava Müsteşarlığı’na atandı, 1949’de TSK’dan emekli olup 1969 yılında vefat etti.

1917 Mayıs ayında ise Amerika doğumlu Fransız yabancı lejyonunda subay olan Eugene Bullard havacılık eğitimini tamamlayarak tarihteki ikinci zenci pilot olmuştur.

 

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.