Kutu Oyunu Çeşitleri

1) Zar At ve İlerle  (Roll and Move Games)

Monopoly, The Game of Life, Clue, Candyland, Sorry!, Camel Up, The Magic Labyrinth

Kim Sever: Oyun oynamaya düşkün olmayan ama çocukluğuna nostalji duyan yetişkinler. Ayrıca günümüzün teknoloji ile şımartılmış çocuklar için de kutu oyunlarına ısınmaları için kullanılabilir. Bu tip oyunlarda yetenek yerine şans etkeni ağır bastığından küçük çocuklar babalarını yenmenin hazzını tadabilir.

 

2) Kaynak Yönetimi  (Worker Placement Games)

Agricola, Keydom, Stone Age, Lords of Waterdeep, Caverna: The Cave Farmers

Kim Sever: Yöneticilik terfisi almayı hayal eden beyaz yakalar

 

3) Takım Oyunları  (Cooperative Games)

Pandemic, Forbidden Island, Forbidden Desert, Lord of the Rings, Arkham Horror

Kim Sever: Rekabetçi olmayan bu tip oyunlar sakin yaratılışlı ya da cana yakın insanlardan oluşan gruplar için biçilmiş kaftan. Hırslı kişiler de atılacak adımlar, oynanacak kartlar konusunda grubu etkilemeye çalışmanın heyecanını yaşar.

 

4) En İyi Desteyi Oluşturma  (Deck-Building Games)

Dominion, Roll for the Galaxy, Clank!, Legendary: A Marvel Deck Building Game, Mage Knight

Kim Sever: Verimliliği ve hesapları seven taktik adamları bu oyunları takıntı yapabilir. Ayrıca koleksiyon ruhu olanlar ya da hep en iyisini isteyenler destedeki en iyi kartın peşine düşerken eğlenebilirler.

 

5) Bölge Ele Geçirme ve Yayılma  (Area Control Games)

Risk, Star Wars: Rebellion, Twilight Struggle, Blood Rage, Scythe, El Grande, Eclipse

Kim Sever: İçinizdeki emperyalist, sömürgeci zihniyeti uyandırın. Eğer bulunduğunuz ortamda hakimiyet kurmayı seviyorsanız, bir yemek masasına oturduğunuzda tüm mezelere uzanıyorsanız, istila üzerine kurulmuş bu oyunlar hoşunuza gidecektir.

 

6) Blöf ve Gizli Kimlik  (Secret Identity Games)

Secret Hitler, Mafia, One Night Ultimate Werewolf, Code Names, Battlestar Galactica, The Resistance

Kim Sever: Kandırmacıları seven poker oyuncuları ya da tartışma ortamlarında insanları ikna etmekten hoşlananlar. Internet ortamında trolluk yapanlar da oyunun güvenli ortamında dostlarını tufaya düşürebilir.

 

7) Hikayeli Oyunlar  (Legacy Games)

Risk Legacy, Pandemic Legacy, Seafall, Gloomhaven, Charterstone

Kim Sever: İyi bir hikayenin kıymetini bilenler, dikkatleri kolay dağılmayanlar, oyun için istikrarlı – sözünde duran arkadaşları olanlara tavsiye ederiz. Bu tip oyunları her oynadığınızda süreç farklı yerlere gidecektir ve siz de her seferinde farklı deneyimler yaşayacaksınız.

 

8) Kalabalık Oyunlar  (Party Games)

Apples to Apples, Cards Against Humanity, Trivial Pursuit, Scattegories, The Chameleon, Joking Hazard, Secret Hitler, Coup

Kim Sever: Muhabbeti ve gırgırı seven sosyal kelebekler bu tip oyunlardan sıkılmazlar, içine kapanık arkadaşlar da oyunun verdiği fırsatla espriler yapma, gruba dahil olma imkanı bulacaktır. Oyunculuğu ciddi iş görenler bu tarz oyunları,  basit kuralları sebebi ile sevmeyecektir. Ama diğer herkes bayılır!

 

9) Bulmaca  (Puzzle Games)

Sagrada, Qwixx, Labyrinth, Patchwork, Potion Explosion, Q-Bitz

Kim Sever: Matematikçiler, mühendisler, hesaplayan adamlar. Eğer rubick küp gibi oyuncakları sevdiyseniz bu tip oyunlar tam size göre.

 

10) Karşılıklı Savaşılan Oyunlar  (Combat Games)

Risk, Diplomacy, King of Tokyo, Chess, War of the Ring, Checkers, Stratego, Paths of Glory, Star Wars: Rebellion

Kim Sever: Mücadeleyi seven, rekabetçi insanlar. İkincilik diye birşey yoktur, ya hep ya hiç ve eğer kendisi kazanamayacaksa en yakın rakibi de kazanamamalı

 

Diğerleri: Rol-Yapma oyunlar (Pathfinder), Kart Koleksiyon Oyunları (Magic the Gathering) ve Minyatürlü Savaş Oyunları (Warhammer)

Kaynak

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.