Şehir ve Yızdızlar – Kitap İnceleme

…Yine de onu hayret içinde bıraktıklarında bile kalbinde daha önce hiç bilmediği bir duygu uyandırıyorlardı. Ne zaman büyük bir üzüntü ya da sıkıntıyla gözyaşlarına boğulsalar, onların bu küçük hayal kırıklıkları ona insanların Galaksi İmparatorluğu’nun kaybından bile daha trajik geliyordu. Bu anlamda bir çocuğun ağlaması insanın kalbini parçalayabiliyordu işte.

Alvin, Diaspar’da sevgiyi tanımıştı ama şimdi en az onun kadar değerli olan ve yokluğu halinde sevginin asla en yüksek doyumuna ulaşamayacağı ve sonsuza kadar eksik kalacağı bir şeyi öğreniyordu. Şefkatti bu…


…Son yankılar çölde yitip gittikten sonra bile Jeserac yerinden hiç kıpırdamadı. Giden çocuğu düşünüyordu – Alvin, Jeserac için her zaman bir çocuk olarak kalacaktı, cok uzun zaman önce doğum ve ölüm zinciri kırıldığından beri Diaspar’a gelen ilk çocuk. Alvin hiç büyümeyecekti; onun için tüm evren bir oyuncak, eğlenmek için çözeceği bir bilmeceydi. Bu oyunda insan uygarlığından geriye kalmış olan her şeyi yıkabilecek en tehlikeli, ölümcül silahı bulmuştu ama sonuç ne olursa olsun bu onun için hep bir oyun olacaktı.

Güneş ufukta alçalmıştı ve çölden serin bir rüzgar esiyordu. Ama Jeserac korkularını yenerek bekledi ve sonunda yaşamında ilk kez yıldızları gördü…

Arthur C. Clarke
“Şehir ve Yıldızlar”

This is the story of the human race as it exists about a billion years in the future. A more ambitious premise for a novel is almost impossible to imagine, but Clarke pulls it off brilliantly. This is an incredibly imaginative work, and before it is over it offers a sweeping vision of human destiny. And all the while it does so by telling a good story too! This is a novel, not a work of philosphy.

This is the story of Alvin, the first child to be born in over a million years in the great city of Diaspar, man’s greatest and last city. But Alvin is different than his peers, because he alone in all of Diaspar is not pathologically afraid of the notion of leaving Diaspar, or of venturing into outer space. And thus Alvin’s explorations, and the novel’s story, begin. A great yarn with a startling and inspiring ending.


This is indeed the most beautiful novel that isnt a “series”.
Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.