Tren Dumur Anıları

Kaynak: http://www.kouforum.com/forums/index.php?showtopic=329

BAŞINIZA BİR İŞ GELMEDEN GEÇİRDİĞİNİZ BAŞARILI YOLCULUKLAR İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

 

KOU öğrencilerinin Haydarpaşa-İzmit hattı arası tanık oldukları ilginç anılar… Bu anılar KOUforum’dan derlenmiştir. Gidin oradan aslını okuyun, tüm geyiğe hakim olun. (Ama ne yazık ki site kapandı.)

 

1* Sağa sola durmadan küfür eden deli kadından, kapkaç yapanına, o vagonun sonundaki daracık boşlukta 19 kişiyi sığdırmalara…

 

2* İzmit’den İstanbul tarafına gidiyoruz, tren DilOvası’ndan hareket etti… hafif hızlandı. Vagonun tek kapı bulunan kapı boşluğunda ise 2 kadın ve 1 de delikanlı vardı. Birden kadın bağırdı ki baktık delikanlı kadının kolundaki çantayı alıp kapıdan dışarı atlamış…sonrası meçhul…ne çanta var ortada ne de delikanlı…

 

3* İki sivil polis, ihbar üzerine bütün treni aradıktan sonra bizim bulunduğumuz vagon arasına gelerek topladıkları çakı, bıçak, tırnak makası vs. gibi şeylerle bize şaka yapıp kendi çaplarında eğlenmişlerdi.

 

4* Birileri sivil polisiz diye yaşlı bir çifti arama bahanesiyle soymuşlar, dikkat edin.

 

5* Vagon sonunda küçük boşlukta 19 kişi rekoru bana aittir… Hiç kimseye tavsiye etmiyorum, üstelik önünüzde bir bayan ve yanında manyak kocası varken; hareketsiz eller havada nasıl durduğumu bir ben bilirim.

 

6* Pazar gecesi Hereke’ye son trenle dönerken, tren Dilİskelesi’nde durduğunda karşımda oturan çocuk küfür ede ede içeri girdi… Meğer tren durmadan adamın biri “telefonunu verir misin? Benim kartı takıp hemen birini arayacağım.” demiş. Bu saf da vermiş. Tren durduğunda adam silahını gösterip “peşimden gelme” demiş ve telefonu alıp gitmiş… Çocuk zaten peşinden gidemiyordu, trende bir sürü eşyası vardı… sinirinden ağladı….

 

7* Hafta içi trenle okula gittiğim bir sabah tren Gebze’de durdu, hareket etmedi… Dışarıda bir kargaşa oldu… Yaşlı adam, iri yarı bir adama bağırıyordu. Koluna da yapışmış “paramı sen çaldın, ver” diyordu… Adam “yok, mok” dedi. Baktı olmıyacak… bir kaç kişiyle işaretleşip parayı yere attı… Amcaya da “bak amca yere düşmüş” dedi, pişkin pişkin…

 

8* Tren geldi, hepimiz bindik ve tam yer arama telaşıyla oradan oraya yürümeye yeltenmişken önümüzdeki cam şangırrr diye trenin içine doğru patladı…cam öyle bir patladı ki bazılarının orası burasına isabet etmiş…birkaç Derbentli çocuk eline taşları almış sıra sıra atıyorlarmış meğer cama… Ondan tam bir hafta sora ne hikmetse aynı olayı tekrar yaşadık ama bu sefer camı kırmayı beceremediler, sadece çatlattılar… Eminim bu tatilde camı kırma etütlerini hızlandırmışlardır bizim hınzır Derbent çocukları…

 

9* Hukuktan büt.e kalmıştım, o sabah istasyona gittim ki trenler çalışmıyor, greve girmişler. Neyseki sadece 5dk geç kaldım ama sınavdan kalmadım.

 

10* Birgün arkadaşımla içeri girdim oturmak için baktım vagon boşluklar var ben de gidip birinin yanına oturdum ama yanına oturduğum kişi serserinin biri çıktı. Yanında 2 arkadaşı daha vardı; sürekli küfür ediyorlardı. Ama asıl anlatmak istediğim arkada oturan adamın tipi cinayet filmlerine konu olabilecek derecede korkunçtu… cidden abartmıyorum 3 sene hatta liseyi de göz önüne alırsak 5-6 sene trenlerde yolculuk ettim ben böyle bir tipi hayatımda görmedim. Herif bariz “ben katilim” der gibisinden etrafa bakıyordu. O bakınca herkes oturduğu koltuğun içine gömülüyordu. Şansım varmış benim yanımda oturan yanımdan kalktı onlarda trenden indi. Ama trende bir kadın vardı korkudan altına edecekti.

 

11* Arkadaşımla İstanbul’a gideceğiz ama ikimizin de parası yok, bende tren bileti var, onda yok. Trende istasyonlarda inip inip biletçiden kaçtık ama nereye kadar… Yakalandık, ben bielti gösterdim, arkadaş “bilet yok para da yok” dedi. Bize bağırdı, çağırdı sonra gitti…

 

12* İzmit’den Hereke’ye dönecektim, para da çekemedim. Acele ile trene bindim. Bir durak kala adam geldi, dedim “para yok”. “Eli yüzü düzgün çocuksun ama bir dahakine böyle şanslı olamazsın” dedi

 

13* Bir gün yine trenin tıklım tıklım olduğu bir vakit sanayiden işinden çıkmış bir adam yer bulamayınca 4lü masaların yanına kendi taburesini koydu, oturdu. Ama ne bilsin 4lü masalarda oturan kadınların çirkef çıkacağını! Herife yüklendikçe yüklendiler sanki adam onları taciz ediyormuşçasına! İyi ki herif sesini çıkarmadı, terbiyeli davrandı! Adam dediğimde 55–56 yaşlarında bir işçi, öyle küçük biri değil! En sonunda dayanamadı, dedi ki “bizim orda da senin gibi bir deli kadın vardı. Herkes bıkmıştı ondan, en sonunda öldü”. Tabi trende komple sırıtmalar gülmeler

 

14* Sabahın köründe yine Derbent’e doğru gidiyoruz. Trende kızın biri, nasıl bağırıyor görevlilere: “durdurun bu treni” falan diye, çığlık çığlığa! Bizde biri kızın çantasını falan kaptı sandık. Ama alakası bile yokmuş. Akıllı kitaplarını düşürmüş.

 

15* bi gün herekeden bindik trene . Trende dolu değil sürekli yer değiştiriyoruz vagonun içinde. Kartal civarlarına doğru geliyoruz. Arkadaşla yan koltuktan öbür yanımızdkai koltuklara geçtik. bizim kalktığımzı yerede 2 kişi geldi oturdu. Aradan 2-3 dakka geçti geçmedi şerefsizin teki portakal büyüklüğünde taşı cama salladı. Cam tuzla buz yer değiştirdiğimz yere oturan adamın gözünün altına cam isabet etti.yarım santim daha yukarı isabet etse gözü kör olabliridi. Allah korudu. Daha bunlar saymakla bitmez. hele bi diliskelesi var ki 2. teksas zaten. Aman Allah koru yarabbi

 

16* Bu Adapazarı-İzmit treni özellikle bizim dönüş saatlerimizde piknik yeri gibi oluyor. Bir gün yaşlı bir teyzemiz zorla Esra’yı doyurmak istiyordu, ne gülmüştüm.
-kızım zeytin alsana.
-yok teyze.
-peynir al, domates al.
-yok teyze, sağol!

 

17* Yine aynı gün Gözde’ye sapık yaşlı bir adam musallat olmuştu. Adam sürekli zavallı Gözde’ye dokunarak konuşuyordu. Gözde’yi kendi evine yemek yemeye çağırmıştı. Sonra bütün vagon adamın sapık olduğunu anlamış, herkes onları dinlemeye başlamıştı. Neyse ki adam bizden önce indi de kurtulduk. Ama en komiği adam inince Gözde’yle karşılıklı birbirlerine el sallamalarıydı.

 

18* Adam beni kiraz bahçesine çağırmıştı, sonra da ayıp olmasın diye “arkadaşlarını da al gel” demişti. İkinci karısından bahsetmişti. Çok korkmuştum bende 3. olacağım diye ve şansa ertesi gün yine aynı yaşlarda bir adam yine benle muhabbete başladı. Allahtan İzmit’te iniyordu adam. Çok konuşamadı.

 

19* Eve dönüyoruz, arkadaşımız Funda durmadan konuşuyor. O sırada tren Gebze’de bozuldu. Tabii bir sessizlik oldu ama Funda hariç; o hala konuşuyor. Arkadan bir yolcu “Arkadaşım, biraz susar mısın! Rahatsız oluyorum” diye çıkıştı. Biz kim, n’oldu falan derken Funda “İnsan kılıklının biri bir şey mi ne diyor, ne bileyim” dedi. Ardından diğer yolcular da adamdan destek alıp “Evet, biraz sus. Artık başımız ağrıdı” diye konuşmaya başladılar ki arkadan biri seslendi “Sesin motorun sesini bastırıyor! Yeter Artık” Bu lafa tüm vagon koptu. Motor dedi yahu… Üstelik tartışma yaşanırken tren arıza ile durduğu için motor falan çalışmıyordu.

 

20* Bir öğlen vakti arkadaşıma ziyarete Sapanca’ya gidiyorum. Durağım yaklaşınca vagon arasına geçtim, köşede kolumu sağ duvara, sırtımı da geriye yasladım. Sırtımda çantam vardı, sanki bir şey açılırda içine düşermiş gibi bir şey oldu, refleks ile geri geldim. Gene düşüyor gibi olunca, öbür köşeye gittim. Meğer tuvaletin kapısına yaslanıyormuşum. Ve daha ilginçi 1dk geçmedi içerden bir kız üzerini düzelterek çıktı. Düşünsenize kapının tamamen açılıp üzerine düştüğümü, ucuz kurtulmuşum.

 

21* Trende vagonlar arasındaki bölmedeyim. Yanıma gelen adam başladı konuşmaya, kendisini milletvekili olarak tanıttı. Ama görünüşü çapulcu, gülmemek için zor tutuyorum. O da anladı ki “Sen şimdi kılık kıyafetime bakıp inanmıyorsun ama ben Sakarya Devlet Hastanesini denetlemeye gidiyorum.” dedi ve sıktıkça sıktı. Sonunda “Abi, niye trenle gidiyorsun, bari Sakarya’ya arabayla gitseydin” dedim. Şöyle bir bakıp devam etti “İstesem helikopter ile bile inerim fakat işi gizli tutmak lazım” Hatta trenden inerken “Bunlar aramızda kalsın” diye de uyarmayı unutmadı.

 

22* Bir daha bebekli vagonlara girmeyeceğim, anneleri üşütük oluyor. “Çok sıcak oldu, camı açalım” dedim, bir kadın atladı “Bebek vaaar, açamazsınız!” ama zavallı çocuk, o da pişti… Biliyorum sıcaktan ağlayıp duruyordu.

 

23* Sigara içilmeyen vagonda sigara içenleri n’apmalı… Adama “burada içilmiyor” diyorum bana “birinci vagon burası” diyor. Halbuki önümüz vagon vagon ve kapıda sigara içilmez yazıyor.

 

24* Arkadaş ile ilk kez Hereke’den trenle İstanbul’a gidiyoruz. Tek bildiğimiz HaydarPaşa’da inip vapura bineceğiz, tarif bu. Trene bindik, her durakta soruyoruz birilerine “Burası H.paşa mı?” diye, hem de her durakta… Meğer H.paşa son durakmış, birisi de çıkıp “kızım orası son durak, rahat olun” diye uyarmadı, rezil olmuşuz.

 

25* KırkikiEvler durağından bindik trene, kısmet 5 kişiyiz ve 5 kişilik de oturacak yer bulduk. Çok geçmedi ki 6 tane teyze geldi. Birimiz yer verince hepimiz kalkmak zorunda kalktık. Ardından bir ark. bombayı patlattı; Allah kahretmesin, bügün de gün vardı, nasıl unuttuk”

 

26* En son vagondaki arka bölümde (hani türkü seslerinin geldiği koltuksuz bölüm) keçi görmüştüm. Adam Hereke’de çekiştire çekiştire indirmişti…

 

27* Arkadaşım cam kenarında oturuyor hemen yanında bir teyze, ben de ayakta gidiyoruz. Ark. ile durmadan muhabbet içersindeyiz. Sonra teyze lafa girdi:

T: Evladım, siz konuşacaksınız. Eğer boş yer varsa ben oraya geçerim, siz rahat oturun, konuşun.
A: Yok, teyze. Ayıp ediyorsun, sen otur.
T: Nereye gidiyorsunuz, evladım?
A: İzmite, teyze…
T: Niye gidiyorsunuz?
A: Üniversitede okuyoruz.
T: Nerede okuyorsunuz?
A: Kocaeli üniversiyesi
T: O nerde?
A: Kocaeli’de

Ben: Kaan, sen teyze ile muhabbete devam et, ben dolanıp geliyorum.

 

28* Vagona girdik, bir şey kokuyor çıkaramadım. Neyse, oturduk 10dk geçti, arkadaşın koltuğunun altından yarım şişe dolusu idrar çıktı. Halbuki trende tuvalet var. Şişeyi ayağımızla öne ittik, önden birileri geri itti, biz de geriye attık. Ordan bir teyze bize geri itti. Öyle gayet güzel gezindi…

 

29* Çok yorgun olduğum bir zamandı, trenle İstanbul’a geçmem lazım. Dörtlü karşılıklı koltuklardan birine oturdum, pencere tarafına, şapkamı eğik taktım, kapadım gözleri… Bu arada karşıma iki kız, yanıma da bir amca oturmuş ama ben sonradan fark ettim onları, kızlar çığlık atınca. Neden mi? Amca çıkarmış pipisini, kızlara göstermiş. Kızlar bağırınca da kaçmış. Ben amca kaçarken olayı fark ettim. Ardından kızlar bana kızıyor “Sen ne biçim adamsın, niye müdahale etmiyorsun?” diye. Benim gözler şiş, anlamaya çalışıyorum, “noldu?” diyorlar “adam şeyini gösterdi bize” ben de sinirle “ee bana mı gösterecekti” diyip kalkıp başka yere oturdum.

 

30* İzmite gidiyoruz, okula… Birinden nazikçe gazeteyi istedim, cevap “alamazsın!” Ben de inadına onun önüne oturdum. Bacaklarını uzatmış, yayılmış oturuyordu, toparlanmak zorunda kaldı. 40 yaşlarında biri…

 

31* Bileti olmadığı ve bilet almamaya direndiği için kondüktörle takışan çingene kadının kondüktörün ona “lan ben seni biliyorum, hep böyle yapıyorsun” demesi üzerine, çingenenin “ben bir bayanım. Benimle doğru konuşsur musun “demesi..ve arkdşla dumur oluşumuz unutulmaz bi andı!!(İzmit’in çingenesi bile bi başka oluyormuş, onu anladık)

 

32* Bir gün bizim Adapazarı’ndan gelip giden bir arkadaş bakmış trene yetişemiyecek, o günde önemli dersi var İzmit’e gelmesi lazım..N’apsa beğenirsiniz?
Aramış polisi trende bomba var diye ihbar etmiş…
Tabi tren kalkmamış arama yapmışlar sonra bu gelmiş pişkin pişkin gara okula gitmiş..
Tabi her suçun bi faturası vardır..Yanlış ihbar olduğu anlaşılınca aradığı telefon numarasını bulmuşlar ve bizim eleman direk karakola..Sonra uyarı almış okul bitene kadar trende en ufak bi olay çıkarırsa iş kötü..
Asıl ilginç olansa bu ark.ın ihbarı ev telefonundan yapmış olması..

 

33* Geçen gene konpartman bulduk oturmuşuz baygın baygın.teyzenin biri bindi ki genelde çekeriz biz o teyzeyi bizim kompartmana girdi ama sati 7 kişi oturuyoz içerde bide o geldi sıkıştırdı felan.kadın geldi oturdu nese iki dakka durmadı ne dese beenirsin bura ayak kokuyo dedi.sonra kadın elini sinek kovalar gibi sallamaya felan başladı ama biz koptuk kadının hareketlerine .sonra bende çıkan cevap teyze ayak bu kokar tabi, kadında sonradan ben ayak kokusunu itelemiyorumki oksijen arıyorum dedi.bizim esas kopuş orda olmuştu.

 

 

———Bunlar da benim kendi anılarım———

34* Tren HaydarPaşa’dan hareket etti ama daha diğer durağa gelemeden, arıza yapıp durdu. Işıkları da söndü, karanlıkta belki bir yarım saat bekledik. Çaprazımda da bir turist kafilesi vardı. Rehberlerine çıkıştılar; Türkiye’nin toplu taşımacılığı berbat diye…

 

35* Yanıma bir uzak doğu dövüşcüsü oturmuştu. Bir turnuva-toplantı benzeri bir yerden dönüyormuş. O gün de yeni bambu ağaçı sopalar almış; bunlar titreşim yapıyor kemikleri tuz buz ediyor diye anlattı, ve ayrıca da fırlatma bıçaklarını da gösterdi.

 

36* Tren ıssız, ağaçlıklı bir yerde arıza yaptı. Vagonda da kalabalık bir genç grubu vardı. Bir kaçı sıkıldı, dışarı çıktı. Sevinçle döndü, bir meyve ağaçı bulmuş, bu sefer tüm grup indi. Aradan vakit geçti, tren harekete başladı. Bunlar başladılar peşinden koşmaya, teker teker yetişen kendini içeri atıyordu ki bir tanesinin ayakkabısı fırladı, yerde yuvarlandı. O dizleri üstünde, trene ellerini uzatırken vagonda arkadaşları parmak ile gösterip gülüyorlardı.

 

37* En arkadaki vagona oturmuştum, bilet kontrol vakti gelince fark ettim ki tek bileti olan benim. Vagondaki herkes “aman abi, lütfen abi” diye konduktöre yalvarıyordu.

 

38* İki koltuk arkamda, vagonun sonundaki koltukda iki bayan oturuyordu. Koridor tarafında oturanı cep telefonu elinde-kucağında müzik dinliyormuş. Ve tren durduğu istasyondan hareket etmek üzereyken, bir başka koltukta oturan adam fırlayıp telefonu kapıp trenden atladı. Kadınlar tam olarak ne olduğunu anlamadı bile, olayı gören diğerlerinin n’oluyor seslenişlerine uyandılar. Sonra trenin güvenlik görevlileri de geldi ama adamlar n’aapsın?

 

39* Simit yemiştim, kırıntıları bir bezde toplamıştım. Pencereden bezi sirkelemek istedim ama ters bir rüzgar ile bez elimden fırlayıp hemen ötedeki bir adamın üstünde açıldı. Ben hemen özür dileme durumuna geçtim ama adam sakince üstünü sirkeledi ve beni hiç umursamadı, özür bile dileyemedim.

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.