İş Güvenliğinde Metodik Yaklaşımlar

İŞ GÜVENLİĞİ PROBLEMLERİNE METODİK YAKLAŞIM

Kaza Zinciri:

İnsanın zayıflığı; Yaratılış olarak canı pamuk ipliğine bağlı bir canlıyız. Vücudumuz dış etkenler karşısında güçsüz. Bu yüzden tehlikeli ortamlarda çalışırken kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanmamız gerekmektedir.

Kişisel hatalar; Dikkatsizlik, aşırı özgüven ya da deneyimsizlik. Kazaların çoğunluğu bireylerin hataları ile başlar. Sık tekrarlanan eğitimler ile zincirin bu halkası kırılmaya çalışılır.

Güvensiz ortam; Önlemler alınmış bir çalışma sahasında kişisel bir hata yapılsa bile bu kazaya dönüşmeyecektir. Bariyerlere sahip bir platformda ayağı takılan işçi aşağıya düşmeyecektir, zincir bu halkada kırılacak ve sadece bir ramak kala yaşanacaktır.

Çalışma sahalarının sadece risk analizi yapılması yeterli değildir. Düzenli olarak da ehil bir göz tarafından kontrol edilmelidirler ve güvensiz durumlar hızla düzeltilmelidir.

Yoksa kaza er ya da geç olacaktır.

Kaza; KKD kullanılmadı, işçi çalışırken bir hata yaptı ve ortamda önlem alınmadığı için artık kaza gerçekleşir. Bundan sonra ölüm olup olmayacağı Allah’a ve sizin acil eylem planınıza bakar. Tatbikatlar ile çalışanlarınıza soğukkanlılık işlemezseniz zincirin bu halkası acı biter.

Yaralanma; zincirleme olaylar sonucu olur. Her gün bu zincir en baştan başlar ve talihin işine göre bir yaralanma olmadan farklı bir basamakta sonlanır. Yaralanma olmadığı için çalışanlar olayı küçümser. Eğer yöneticiler olaylar zincirini iyi takip ederlerse, sonu ölüm olabilecek ufak sıkıntıları kayıt altına alabilirlerse adam güçlerini mahkemede suçsuzluğunu ispat etmek yerine kazanın gerçekleşmemesi için harcamış olur.

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.