İş Kazası Tazminatını 8 Yıl Alamadı

İş kazası sonucu kör oldu, davası 8 yıl sürdü, tazminat hak kazandı ama davalı ödemeyi hala yapmadı.

ABD’nin Adana Konsolosluğunda teknik personel olarak çalışan 51 yaşındaki Hikmet Erten, 2007 yılında tamir ettiği akünün patlaması sonucu gözünden yaralandı ve görme yetisini %50 oranında kaybetti.

8 yıl süren dava 12 Nisan 2016 yılında sonuçlanarak Hikmet Erten 300 bin TL tazminata hak kazandı ama bu karara rağmen herhangi bir ödeme yapılmaması üzerine İcra Dairesine başvurdu ve konsolosluğun malları üzerinde haciz talebinde bulundu.

2016 Mayıs ayı sonunda icra takibinin ödeme için tanıdığı süre dolmasına rağmen ödeme yapılmadı. Konsolosluk avukatları ödemenin yurtdışı yazışmaları sebebi ile geçiktiğini ama bir hafta sürede ödeneceğini bildirdi ve Hikmet Erten’in avukatından haciz işlemi uygulanmamasını rica etti.

Dava kapsamında bilirkişinin hazırladığı raporda; olay bir ‘iş kazası’ olarak tanımlanıp, akümülatörün bulunduğu odada uygun havalandırma sistemi olmadığı, akü bataryalarında gaz kaçağına karşı önlem alınmadığı ve uygun aydınlatma sistemi yapılmadığı belirtildi.

Raporda; “ABD Hükümeti, olayda yüzde 80 oranında kusurludur. İşçi, kendi can güvenliğini korumada gereken dikkat ve titizliği göstermediği için yüzde 20 müterafik yönden kusurludur” denildi.

İş yerinde başıma bir kaza gelirse devlet hakkımı savunur diye rahat olmayın, önce iş güvenliği!

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.