Türkiye için Anlık Hava Kalitesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tüm Türkiye genelinde kurduğu hava kalitesini ölçen cihazların anlık verilerini aşağıdaki siteden takip edebilirsiniz:

Ulusal Hava Kalitesi

Mesela örnek olarak Ankara, Kayaş ilçesi için bu rakamların ne anlama geldiğini inceleyelim.

  • PM10   ; Partikül Madde yani hava içersinde bulunan mikro katı parçacıklar (çapı 10 μm’den küçük olan PM)
  • PM2.5  ; çapı 2,5 mikrometreden küçük olan parçacıklar

PM’nin 10 μM’den büyük kısmı burun ve nazofarenkste tutulmaktadır. 10 μM’den küçü kısmı bronşlarda birikirken 1-2 mikron çapındakiler alveollerde 0,1 mikron çapında olanlar ise alveollerden intrakapiller aralığa diffüze olmaktadır.

  • SO2  ; Kükürtdioksit burun ve farenkste irritasyona, ana hava yollarında spazma yol açabilir. Bu partiküller rüzgarlarla çok uzun mesafelere taşınabilirler. Özellikle kömürün yakıt olarak kullanıldığı termik santraller SO2 emisyonunun en büyük kaynaklarıdır.
  • NO, NO2, NOx  ; Azotoksitler üst solunum yollarında elimine edilmeden solunum yollarının en uç noktalarına kadar inhale edilir ve buralarda olumsuz etkilerini gösterirler. NOx emisyonları artan taşıt sayısı ve sanayileşme nedeniyle artış göstermektedir.
  • CO  ; Karbonmonoksit başlıca kaynağı içten yanmalı motorlardır. Alveolar-kapilar membranda kolayca difyüzona uğrayarak hemoglobine bağlanarak kanda COHb oluşmasına yol açar.

Eğer bu hava kirleticiler yönetmeliklerle belirlenen sınır değerlerin altında ise insan sağlığı için düşük risk barındırdığı kabul edilir.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.