Kürdanda Devrim

Tarih kitaplarında kendi çabaları ile icat yapmış insanları okuruz, geçmiş yüzyıllarda mucitlerin bir adı vardır ama günümüzde artık icatlar milyon dolarlık laboratuvarlarda, uluslararası araştırma ekipleri ile gerçekleşiyor. Bireysel keşif çağı bitti, artık insanlık sınırları zorluyor, yapılabilecek herşey zaten yapıldı.

Gerçekten durum böyle mi?

Mesela bir kürdan… bir kürdanı nasıl daha iyi yapabilirsiniz ki? Nano-teknoloji ile mi? Yüzyıllardır aynı olan kürdan fikri, en son japon kürdanı diye isimlendirilip uçları sivrileştirildi. Bak bu bir başarı değil mi, adamın biri kürdanın ucunun kırılmadan sivri üretilmesini sağlamış. Yani bu da yapılmış, artık kürdanın olayı bitmiştir.

Gerçekten durum böyle mi?

1951 Doğumlu İTÜ mezunu bir endüstri mühendisi aksini düşünmüş ve 6 yıl uğraşarak 2016 senesinde İskenderun’da doğal olarak yetişen, Afrika kökenli, Türkçe’de adı bile olmayan “acacia sieberiana” isimli ağaçın dikenlerinden kürdan üretmeyi başarmış.

Peki nedir bu kürdanın farkı?

  • Üretiminde kimyasal malzeme kullanımı sıfırdır. Bu yönü ile hem tam anlamıyla organiktir hem de üretim aşaması doğa dostudur. Sıradan endüstriyel kürdanlar emprenye edilerek basınç altında kimyasal emdirilirler.
  • Ayrıca Gökbar marka bu kürdanların üretimi için ağac kesmeye de gerek yoktur.
  • Piyasadaki yuvarlak kesitli endüstriyel kürdanların uçları 15 derece iken Gökbar marka bu doğal kürdanın uçu 5 derecedir.
  • Dikenin iç kısmı süngerimsi, dış kısmı ise ince  ama sağlam bir kabuktan oluşur böylece diş aralarının şeklini alır, rahatsız etmeden dişlerin arasına girer.

Gökbar kürdanlarının olumlu bir yan etkisi ise bölge halkına olmuştur, firmanın seri üretime geçmesi ile İskenderun’da yetişen ve daha önce sadece dert olarak görülen bu ağaçlar, artık etrafında yaşayan köyler için yeni bir gelir kapısı olmuştur.

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.gokbar.com/

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.