Güçlü Kızlar için Masallar

Hayvanlar avlanmayı yavruyken kendi aralarında kavga ederek öğrenirler, insan yavruları da hayatı hikayeler ile öğrenirler. Eğer çocuk ile kimse ilgilenmez ise TV’deki dizi ve filmlerdeki kahramanların uyguladıkları çözüm yöntemlerini kendi karşılaştıkları sorunlarda kullanırlar.

Ama TV’deki içerikler ne kadar yavan, hepimiz biliyoruz. Günümüzde artık bazı kaliteli ve öğretici yapımlar olsa da bir önceki nesil hep Disney’in yayın haklarını aldığı prensesler hikayeleri ile büyüdü.

İlk gördüğü erkeğe aşık olan ve kurtarılmayı bekleyen Pamuk Prenses, Külkedisi, Deniz Kızı vb

Günümüzün anneleri bundan şikayetçi olduklarından kız çocuklarına ilham vericek hikayeler arayışında ortaya bu kitap çıkmış: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Kitap 230 sayfa ve 100 adet tarihte iz bırakmış gerçek kadının hikayesini masal dilinde ve tatlı resimlerle anlatıyor. Mesela Ay’a giden NASA roketinin yazılımını hazırlayan Margaret Hamilton.

[su_custom_gallery source=”media: 824,821,820″ link=”lightbox” width=”180″ height=”180″ title=”never”]

Kitabın ortaya çıkış hikayesi de ilginç. Sıradan yöntemlerle bir yayınevi bulamayan yazarlar, KickStarter adlı proje/bağış sitesinden internete sesleniyorlar ve 13500 kişi toplamda 675.000$ bağışta bulunuyor. Böylece baskıya giriyorlar ve tüm bağışcıları birer kopya elde ediyor.

2016 yılının son ayında piyasaya çıkan kitap, o kadar beğeniliyor ki Nisan ayına gelindiğinde çoktan 22 dile tercüme ediliyor. Ve yaz geldiğinde ikinci bölümü için yazarlar çalışmaya başlamış.

Şu an Türkiye’de “HEP KİTAP” yayınevi üzerinden satışta bulabilirsiniz.

ABD’li Ekibin Sitesi

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.