Venezuela 2002 Darbesi

İlk başkanlık dönemi %56’lık oyla 1999 yılında başlayan Hugo Chávez aynı yıl içersinde referandum ile Venezuela için yeni bir anayasayı devreye soktu. Ve 2000 yılında Küba ile olan ilişkileri kuvvetlendirirken ABD’den uzaklaşmaya başladı. 2001 yılında da ülkenin petrol kaynaklarını kanun değişiklikleri ile millileştirmeye başladı.

Muhalefet o yıllarda hükumeti kanun değişiklikleri ile kendi pozisyonunu güçlendirmekle, ülkeyi Kübalaştırmakla ve Fidel Castro tarzı diktatörlüğe özenmekle suçluyordu.

Ve ilk büyük halk protestosu Chávez’in yaptığı eğitim reformuna karşı Ocak 2001’de gerçekleşti. Hükümet geri adım atmak zorunda kaldı.

11 Nisan'daki Muhalafet Yürüyüşü
11 Nisan’daki Muhalafet Yürüyüşü

 

2002 senesi Nisan 9’da ise Chávez’in petrol şirketlerine kendi adamlarını atadığı gerekçesi ile muhalefet tarafından ülkede genel grev çağrısı yapıldı. İki gün sonra iktidar karşıtı halk kalabalığı ile hükumet yanlısı halk kalabalığı başbakanlık sarayı önünce çatıştı ve silahların da patladığı bu kargaşada 20 kişi öldü, 110 kişi yaralandı.

 

Olayların ışığında 11 Nisan’da ordu Chávez’in istifa ettiğini ilan etti ve yerine vekaleten Ticaret Oda Başkanı getirildi. Yeni başkanın ilk icraatı 1999 anayasasını iptal etmek oldu.

Chavez'in İstifa Ettiği Ordu Tarafından İlan Edilirken
Chavez’in İstifa Ettiği Ordu Tarafından İlan Edilirken

Ama Chávez karşıtları dahil halk durumdan hoşnut değildi ve 13 Nisan’da Chávez tutulduğu yerden kızına haber yollamayı başarınca liderlerinin istifa etmediği ortaya çıktı, böylece kalabalıklar başkentteki televizyon istasyonlarını ele geçirdi, başbakanlık sarayının etrafını sardı. Aynı günün akşamı vekil başkan ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

 

 

 

Sonuç olarak ikinci bir kan dökülmeden 14 Nisan’da Chávez halk tarafından tekrar başa getirildi ve 2013 yılındaki vefatına kadar yönetimde kaldı.

Şu an özellikle 2015’deki petrol fiyatlarının yarıya indirilmesi sonrası ülke yiyecek sıkıntısı çekecek kadar ciddi bir ekonomik kriz yaşamaktadır.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.