ABD’de Çocuk Katliamı ve Komple Teoricileri

Aralık 2012’de ABD’de 20 yaşındaki silahlı saldırgan tarafından Sandy Hook ilkokulunda katliam yapıldı. Peter Lanza isimli cani okulda 7 yaşlarında 20 çocuk ve 6 tane yetişkini öldürdü ve ardından intihar etti. Okula baskına gelmeden önce aynı günün sabahında cani Peter Lanza annesini de evinde öldürmüştü.

Herşey 10 dakikada gerçekleşti, polis geldiğinde cani intihar etmişti.

Bu üzücü olayı takip eden haftada youtube’da isimsiz bir kişi tarafından olayın düzmece olduğu, çocukların ölmediği, hükumetin silah edinme kanunlarında değişiklik yapabilmek için kurguladığı yönünde bir komple teorisi videosu yayınlandı. Ve meraklı kalabalık bu komple teorisine dört kolla sarıldı.

Bir ay sonra bir kaç kişi katliamın yaşandığı Connecticut eyaleti Newtown şehrine seyahat ederek kendi araştırmalarına yapmaya karar verdi ve tüm kasabanın bu yalana ortak olduğunu iddia eden web siteler peydah oldu.

Sonra 20 dk’lık amatör bir belgesel, ardından ünlü bir radyo sunucusunun konuyu ele alması ile “hiçbir çocuğun ölmediği, ağlayan ailelerin oyuncu olduğu” komplo teorisi engellenemez şekilde yayıldı.

Kurbanların aileleri sözlü şiddete maruz kalmaya başladı, internetteki hesaplarına hakaret mesajları yağıyor, evlerine isimsiz mektuplar bırakılıyor, telefon sapıkları peşlerini bırakmıyordu.

Kurbanlardan 6 yaşındaki Noah Pozner’ın babası Lenny bu durumla mücadele edebilmek için bir dernek kurar ve böylece komplo teoricilerin bir numaralı hedefi olur öyleki onu aşağılamak için yetişkin filmlerde oynadığı iftirasını bile atarlar.

Belki azınlıkta olsalar da şu an Amerika’da hükumetlerinin sırf silah edinme kanunu değiştirmek için 27 kişinin öldüğü izlenimi oluşturacak bir tiyatro organize ettiğine inanan insanlar var.

Not: kanun değişmedi.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.