Genelkurmay İkinci Başkanı Nasıl Kaçırıldı

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in ifadesinde 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı.

Kapı çalındı. Girmesini söyledim. Birden bir patırtı ile yere yat sesleri yükseldi. Ben bunlardan bir  tanesini tutarak diğer tarafa fırlattım ve yere düştü. Bunun üzerine daha büyük bir öfkeyle üzerime çullandılar ve yüzükoyun yere yatırdılar.

İçlerinden bir tanesi kafama ayağıyla bastırdı. Derhal ellerimi arkadan bağladılar. İlk başta ağzımı bantladılar. O vaziyette dururken sivil giyimli biri sırıtarak omzuma vurdu.

“Komutanım merak etmeyin bu bir tatbikat’ şeklinde alaycı ifadelerle konuşunca baktım, benim emir subayım Mehmet Akkurt olduğunu gördüm.

Kafama bere benzeri bir şey geçirdiler. Sonrasında Nizamiye çıkışında askerler kapıyı açmayınca Mehmet Akkurt araçtan indi, oradaki birilerine “kapıyı aç yoksa ateş edeceğim” diye bağırdı ve ardından ateş etti ve karşı taraftan da mukabil ateşle karşılık verildiğini anladım.

Hapis tutulduğum yerde saatler sonra Akın Öztürk içeri girerek ‘Yav Yaşar sen burada ne geziyorsun, senin burada olduğundan hiç haberim yok’ diyerek bizzat gözlerimi bağlayan bezi kendisi açtı. Ve maket bıçağıyla ellerimdeki ve ayaklarımdaki kelepçeleri kesti. Kendi astsubayı olduğunu söylediği bir astsubaya çay su ve çerez getirtti.

 

Kaynak: Genelkurmay İkinci Başkanı Güler: Beni emir subayım rehin aldı

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.