Dükkanda radyo çalan berber 3500 tl ceza aldı

Türkiye’de satışı yapılmak istenen yerli ve yabancı şarkılar için 6 adet farklı lisans şirketi bulunuyor.

  1. MESAM             (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği)
  2. MSG                   (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği)
  3. MÜYAP
  4. MÜYORBİR
  5. MÜZİKBİR
  6. RETAM              (Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği)

Eğer siz halka açık bir alanda bu şirketler tarafından telif hakkı korunan bir şarkıyı yayınlamak isterseniz, önce yıllık aidat ödemeniz gerekmektedir. Kulağa adil gibi gelse de 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa radyo ve televizyon yayınları da dahil, yani eğer dükkanınızda radyo açık ise telif hakkını çiğniyorsunuz ve suç işliyorsunuz! Ve işletmenizin bar vb bir eğlence mekanı olmasına gerek yok.

Örneğin 2013 yılında  MÜYAP ile MÜYORBİR’in avukatlarıyla polislerden oluşan bir ekip 4 ayda 30’e yakın kuaförde denetleme yaparak esnafa para cezası kesti. Ceza miktarını dükkanın metrekaresine göre belirlendiği denetlemede en yüksek ceza (o dönemim parası ile) 3500 lirayı buldu.

Mü-Yap Genel Başkanı Bülent Forta “bir kuaförün müşterisinin saçlarını yaparken ona Kral TV dinlettiği için polis tarafından ifadeye çağrılabildiğini” aktardı, ve ekledi “Herkes birbirine haber versin çünkü bundan sonra <bilmiyordum> yok, umuma iletim gerçekleşiyorsa izin alınması gerekir.”

Yani telif yasası sizin bu müzik yayını üzerinden para kazanıp kazanmadığınıza, kâr amacınız olup olmadığına, işletmenizin müzik ile alakası olup olmadığına ya da dinleyenlerin sayısına bakmıyor hatta müziği CD’de satın almış olmanızın da bir önemi yok. Tek kriter herkesin rahatça girip çıkabildiği halka açık bir yer mi, değil mi?

Mesela 150 kişilik bir doğum günü partisi veriyorsunuz ama bu kendinize ait ve insanların dışarıdan görüp giremeyeceği özel bir etkinlik, o halde bu durum kapsamın dışında. Ama doğum gününüzü bir çay bahçesinde kutluyorsanız ve cep telefonunuzu ses bombasına bağlayıp youtube’a girip müzik çalarsanız aman dikkat bir baskına denk gelmeyin.

İşte bu sebeplerden ki market vb bazı işletmeler lisans satın almak yerine dükkanlarında telif hakkı düşmüş olan, artık kamu malı olan klasik müzik parçaları çalmaktadır.

Bizdeki kuaför ve berber baskınlarının bir benzeri de 2012 senesinde İtalya’da dişçi muayeneleri için gerçekleşmiştir. İtalyan lisans firması SCF (società consortile fonografici) dişçilerin bekleme salonunda çaldığı şarkılar için ceza kesince mahkemelik olmuşlardır ve lisans firması davayı kaybetmiştir.

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.