Darbe Girişimi İlginç Detaylar

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele Cuma günü Fenerbahçe Orduevi’nde bulunurken, tanklar orduevinin önüne geldi.

Orduevinden karadan çıkışın engellenmesi üzerine Veysel Kösele emir subayı ve koruması olan astsubay üstçavuş ile birlikte bota bindi.

Telefon ettiği güvendiği bir Komodor (Albay)ın yönlendirmesi ile İstanbul açıklarında bulunan Yavuz Firkateyni’ne geçiş yaptı.

Bu sırada, Yavuz Firkateni’n bağlı bulunduğu Kuzey Grup Komutanlığı’ndan kriptolu bir mesaj ile TSK’nin yönetime el koyduğu ve Donanma Komutanı’nın emre itaatsizlikten zapt edilmesi talimatı geldi. Emre uyuldu.

 

Donanma Komutanlığı’nda ise Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren‘in talimatı ile Donanma Komutanı’na vekalet eden Kurmay Başkanı ile Harp Filo Komutanı derdest edildi.

Tuğamiral Hayrettin İmren göreve çağırılan askerleri kandırarak, bölgedeki darbecilerin öncelikle Sakarya’yı ve Başiskele’deki birliği ele geçirdiklerini, tankların Gölcük Donanma Komutanlığı’na doğru geldiğini belirterek askerlerden hazır olmalarını, darbecilere karşı komutanlığı savunmalarını istedi.

İlerleyen saatlerde Gölcük Donanma Komutanlığı’nın kapılarının halk ve belediye tarafından iş makineleri ve kamyonlarla kapatıldığını görüldü ve Hayrettin İmren‘in darbecilerin safında olduğunu anlayan askerler, silahlarını indirdiler.

Kaynak

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.