CIA Şifreli Mesajları Nasıl Okuyor

İletişimde bilgi güvenliğini korumak önemlidir. Günümüzde sıradan kişiler bile mesajlarını şifreleme ihtiyacı duyuyor. Bu ihtiyaç hükumetler için ise elzemdir. Özellikle ikinci dünya savaşı sonrası oluşan kutuplaşmanın doğurduğu soğuk savaş yılları casusluğun zirve yaptığı dönemlerdi.

Bu yıllarda kendi teknolojisi yetersiz olan ülkeler şifreleme ihtiyaçları için müttefik arayışına girmişti ve her zaman tarafsızlığı ile meşhur olan İşviçre bu açığı doldurdu. İşviçre kökenli Crypto AG şirketi 120’ye yakın hükumete şifreleme konusunda hizmet verdi.

Crypto AG şirketi teknolojik uzmanlığı sayesinde İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerden yüksek kârlar elde ediyordu.

Ama şirketin tek gelir kaynağı bu değildi. CIA’den de kazanç sağlıyordu. Çünkü müşterilerine sattığı makineler hilleliydi ve şirket öğrendiği tüm bilgileri CIA ile paylaşıyordu. Sadece CIA değil, Alman istihbarat örgütü BND de işin içindeydi.

Bir tahmine göre 1980 yıllarında CIA’nin elde ettiği yabancı istihbaratın %40’a yakını Crypto AG şirketi sayesinde olmuştu.

Crypto AG ile şifrelenmiş belgelerin takibi sayesinde 1979 İran rehine krizinde ABD İran yetkililerinin iç yazışmalarına hakim oldu, ayrıca İngiltere ile Arjantin arasındaki Falklands krizinde de Arjantin’in mesajları okunabilmişti.

Rusya ve Çin hiç Crypto AG şirketi ile iş yapmadı.

Günümüzde Crypto AG şirketi ” Crypto International” ismi ile hala sektörde yer almakta ve tüm bu iddaaları red etmektedir. İsviçre hükümeti ise konu hakkında resmi bir soruşturma başlattığını duyurdu.

İsviçre halkı ise ülkenin “tarafsız” itibarının zedelenmesinin bankacılık sektörünü de etkileyeceği korkusu ile öfkeli.

Kaynak: Washington Post , Swiss SRF , BBCArkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.