Belediyeler Işığında Kadının Yeri

Denizli / Pamukkale belediyesi evlenen çiftlere nikah masasında bir evlilik çantası hediye ediyor.

İçeriğinde

  • Belediye Başkanı Gürlesin’in yeni çiftlere hitaben yazdığı tebrik mektubu
  • Türkiye Cumhuriyeti bayrağı,
  • Kahve fincanı takımı,
  • Kuran-ı Kerim ile Elifbası (Said Nursi cemaatine yakınlığıyla bilinen Hayrat neşriatının bastırdığı)
  • Osman Karabulut tarafından yazılmış “İslam’da Evlilik ve Mahremiyetleri” isimli bir kitap

Peki kimdir Osman Karabulut? 2013 yılında vefat etmiş, yaşlılığını Medine’de geçirmiş, aslen Konyalı, emekli bir imamdır.

Pamukkale belediyesinin hediye ettiği kitapta çocukların, güneye doğru sıcak iklimlerde 10-12 yaşlarında bile evlendirilebileceği söylüyor.

Kadının eşinden izinsiz sokağa çıkamayacağını savunuyor.

Ayrıca baleyi şeytan ocağı, tiyatro ve sinemayı şeytan yuvası, el sıkıp tokalaşmayı ve el öpmeyi şehveti kamçılayıp zinaya yaklaştıran şeyler olarak görüyor.

Erkeğin eşini umumi parklara, spor sahalarına götürmemesini, gitmesine müsaade etmemesini tavsiye ediyor.

Kadınların; akıl ve ilim yönünden noksan yaratıldığını, bu nedenle kadınlarla istişare edilmemesini, velev ki edilirse de kadının söylediğinin tam tersinin yapılmasının doğru olacağını savunuyor.

Kadının uzayan saçını kestirmesi gibi, kendi başına yolculuk yapmasının da haram olduğunu uzun uzun anlatıyor.

Bir başka güzide ilimiz Kütahya’da ise merkez ilçe belediyesi evlenen çiftlere Hasan Çalışkan’ın yazdığı 394 sayfalık ”Evlilik ve Aile Hayatı” adlı kitabı hediye ediyor.

Peki kimdir Hasan Çalışkan? Kitabın yazarı Hasan Çalışkan, bir dönem Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak çalışmış. İttifak gazetesi, Vahdet, İmza, Milli Gazete gibi gazetelerde yazılar yazan Hasan Çalışkan’ın “Evlilik ve Aile Hayatı” kitabının yanı sıra aile içi ilişkileri ele alan başka pek çok kitabı da var.

Kütahya belediyesinin hediye ettiği kitapta “Çalışma hayatında kadın iş yerinde kocasından daha yakışıklı erkeği görürse gönlü ona kayabilir, kırsın dizini otursun”, “Çalışma hayatı kadının kocasına karşı olan cinsel görevini olumsuz etkiler”, “Kocası için süslenmeyen, erkeğin reisliğine itaat etmeyen kadın dövülebilir, kadına evin hakimini hatırlatır, ilaç gibidir”, “Çok eşlilik yararlıdır, hatta huysuz karısı olan erkek kadını boşayıp başka bir erkeğe bela etmek yerine, ikinci eşi alıp ilk eşin rekabet duygularını harekete geçirip onu dize getirse daha iyi olmaz mı”, “Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür ve af dilemeli, kocasını kızdırmamalı” gibi söylemler yer alıyor.


Benim kânıma  göre belediye başkanları ortamlarda dindar gözükmek için, birilerine yaranmak için altlarından muhafazakar bir kitap istedi. Alttakiler de yazarının hayat hikayesine bakıp bir kitap önerdi. Ve kimse bu kitabı okumadı… ne dağıtan, ne de dağıtılan. Sonuçta Türkiye’deki kitap okuma alışkanlığı mâlumunuz.

Biliyorsunuz bu ülkede “ben aydınım” diye dolaşmayı sevenler “Kürk Mantolu Madonna” kitabını ABD’li şarkıcının hayat öyküsü sanıyor.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.