15 Yaşında Evinden Kayıp Maya Şehrini Keşfetti

15 yaşındaki Kanada’lı çocuk evinin konforunda kayıp Maya şehrini keşfetti!

Kanada’nın Quebec eyalatinden genç delikanlı William Gadoury canı sıkıldığı bir haftasonu Google Maps sitesindeki uydu görüntüleri ile dünya turuna çıktı.

Maya kalıntıları özellikle ilgisini çekti ve gene internetten araştırarak bilinen şehir kalıntılarını uydu görüntüleri üzerinden taratarak eğlencesine devam etti.

Astronomiye de merakı olan William, şehirlerin belli bir düzene göre dağıldığını fark etti ve bu düzen kendisine bir yıldız takımını hatırlattı.

Hemen düşüncesini kanıtlamak için bu sefer yıldız haritalarını incelemeye başladı.

Ve 117 adet keşfedilmiş Maya kalıntıları ile yıldız haritalarındaki takım yıldızlarını eşleştirmek için yoğun bir çalışmaya koyuldu. Ve gerçekten de böyle bir bağlantı olduğuna 23 adet takım yıldızı ile eşleştiğinde emin oldu.

Ama takım yıldızlarından bir tanesi tam olarak uyuşmuyordu. Fazladan bir yıldız açıkta kalıyordu. Bunun üzerine yıldızın dizilim içersindeki konumunu oranlıyarak Meksika’nın uydu görüntülerinde bir bölgeyi belirledi.

O bölgeyi Google Maps üzerinden dikkatlice incelediğinde ormanın derinliklerinde üzerini bitkilerin kapladığı için zor seçilen ve doğal olmayan bir şekil keşfetti.

William yerel gazateye verdiği demeçte çalışmasını “Internetten Maya kalıntılarını incelerken şehirlerini neden daha yaşanılası bölgelerden, mesela nehir kenarları ya da dağ etekleri değil de bana alakasız gözüken noktalara kurduklarını merak ettim ve sebebini anlamak için kültürleri hakkında araştırma yaptım. Maya’ların yıldızlara dinsel bir önem verdiğini öğrendiğimde aklıma bu fikir geldi” şeklinde açıkladı.

Bulgularını New Brunswick Üniversitesi ile Kanada Uzay Müdürlüğüne gönderen William’a yetkililer hayran kaldı ve uzmanlar incelediklerinde William’ın tespit ettiği noktada 80 metrelik bir piramitin gömülü olabileceğini düşündüklerini açıkladı.

Gerçek ancak bölgeye yapılacak bir gezi için izin ve bütçe çıkarıldığında anlaşılacak ama William Gadoury’nin 3 yıllık araştırması ona 2017 Brezilya Bilim Fuarına katılması için burs kazandırdı.

Öte yandan konu hakkında yorumu istenen Southern California Üniversitesi profoserü Thomas Garrison söz konusu yerin büyük ihtimalle eski bir tarla çıkacağını belirtdi, ayrıca Teksas Üniversitesi’nden bir başka proföser David Stuart ise Maya’ların şehirlerini yıldızlara göre konumlandırmadığı ve genç delikanlının her ne kadar azmini takdir etsene yanıldığını aktardı.

Yorumu istenen San Diego Üniversitesi ise bölgede geçmişte çalışmalar yapıldığını ve ek bir araştırmanın gerek görülmediğini açıkladı.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz..?

Kaynak:

Le Journal de Montreal

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.