Yıldız Savaşları Serisini İzleme Yöntemi

Disney’in Yıldız Savaşları (Star Wars) haklarını satın alması ile Skywalker ailesinin üzerinden anlatılan bu fantasik uzay operası tekrardan herkesin gündeminde oldu. Disney yeni filmlerin reklamını o kadar güzel yaptı ki seriye yabancı olanlar hikayeyi merak etmeye başladılar ama film sayısının çokluğu ve filmler arası tarih sırasının karmaşıklığı gözlerini korkutuyor.

Her yerde hep aynı soru… Yıldız Savaşları film serisi hangi sıra ile izlenmeli?

Filmlerin çıkış tarihine göre mi?  4-5-6 ardından 1-2-3

Film içi olayların tarihsel sırasına göre mi?  1-2-3-4-5-6

Yoksa ilk güncel disney filmleri mi izlenmeli?

Benim cevabım çok daha sıradışı: “machete sırası” ile izlenmeli yani 4-5-2-3-6

Farkettiyseniz “Phantom Menace” bu sıralamada yok çünkü onu pala (machete) ile kesip attık.

Machete sıralamasının avantajları

İlk iki film boyunca Luke Skywalker’in hikayesini takip ediyoruz, asilere katılmasını ve Jedi eğitimi almasını ama hazır olmadan Darth Vader’in karşısına çıkmasına tanık oluyoruz ve o beklenen düello oluyor, twist açığa çıkıyor. Bir başka baş karekterin hikayesi de önemli bir noktada kilitleniyor. Hatta durum genel olarak asiler için hiç iyi gözükmüyor.

Heyecan doruktayken Episode 2’ye bir flashback misali geçiyoruz. Ve gene iki film boyunca bu sefer bir başka Skywalker’in, Anakin’in hikayesini takip ediyoruz ve nasıl Darth Vader olduğunu öğreniyoruz. Orjinal filmde kimin doğru, kimin yalan söylediğini anlıyoruz.

Artık daha iyi tanıdığımız orjinal hikayedeki kahramanların yarım kalmış macerası bizi daha da meraklandırıyor.

Ve harika bir kapanış filmi için Episode 6’ya geçiyoruz. Bu film karanlık bir figurin Jabba’yi ziyareti ile başlıyor. Anakin’in nasıl kötülüğe yenik düştüğünü artık daha iyi bildiğimizden Yoda’nın Luke için söyledikleri anlam kazanıyor ve Episode 6’nının sonuna kadar Luke için endişe ediyoruz.

Orjinal seri 4 ve 5’in arasına modern seriden 2 ve 3’ü koyarak Anakin’in hikayesine daha merakla sarılıyoruz ve hikayenin sonu için 6. filme döndüğümüzde duygu yoğunluğu ile devam ediyoruz.

Peki bu sıralamada neden Episode 01’i çıkardılar?

Çünkü Phantom Menace hikayenin olmaz ise olmaz parçasından çok sanki bir spin-off gibi. Mesela filmde izleyici ile tanıştırılan birçok karekter ya aynı film içinde ölüyor ya da serinin geri kalanında önemli bir rol almıyor. Darth Maul, Qui-Gon, Chancellor, Nute Gunray, Watto karekterleri kendi içlerinde güzel de olsalar etkileri tek film içinde kalıyor.

Hatta ilk filmin ana konusu olan Naboo kuşatması bile 2. filmdeki politik olayları anlamak için şart değil çünkü 2. filmin başındaki kayan sarı yazılar zaten durumu açıklıyor.

Yani kısaca Ep01’i ilk izleyişte listeye katmak hikayenin akışını yavaşlatacaktır ama tabii ki Yıldız Savaşları evrenine hakim olduktan sonra daha fazla detay öğrenmek için ayrıca izlenebilir.

Kaynak:

Machete Order Fikir Sahibi

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.