Kötülük Üzerine

Kötü insan yoktur. Kahakaha atıp yaşasın kötülük diyen tipler sadece filmlerde olur. Gerçek hayatta kimse kötü değildir. Herkesin kendini haklı çıkaracak bir bahanesi vardır.

Hırsıza bu kötü, niye yapıyorsun dersen sana mecbur kaldığını anlatacaktır, böylesinin kolayına geldiğini değil. Ama bak emeklinin maaşını çaldın, ilaç alamadı gibi acıklı bir hikaye ile köşeye sıkıştırdığınızda ise bilmiyordum diyecektir, umursamadım değil.

Bir dolandırıcıya aynılarını sorsanız aptallığın cezası olmalı ve ben de çok kazık yedim, hayat böyle gibi cevaplar verecektir.

Hatta savunulacak tarafı olmayan kötüler bile ben masumum diye haykırır; çocuk beni tahrik etti hatta keçi bana beni ister gibi baktı diyebilecektir.

İşin garip tarafı cezadan kurtulmak için yalan söylüyor değiller. Cidden inanarak konuşurlar.

Tabi bunlar uç örnekler ama günlük hayatta karşılaşılan ufak kötülüklerde de durum farklı değil.

Lakin ben bunu minareyi çalan kılıfını hazırlar olarak düşünmüyorum. Yani kişi ben kötülük yapacağım diye karar verip savunma hazırlıyor değil. Bence çeşitli sebeplerle düşünmeden kötülüğü yapıyor. Ve rahatlayınca, düşünceler aklına hucum etmeye başlayınca beyin hemen kendisine bir savunma hazırlıyor.

Çünkü hiç bir insan kötü olmayı kaldıramaz, benim savunduğum bu. Kişi kötülüğü öyle ya da böyle yaptıktan sonra zihin sağlığını koruyabilmek için kendisini aslında kötü biri olmadığına inandırıyor.

Biz insanlar kötü olmamız için yaratılmadık. Sadece benciliz ama zaten asıl kötülük de bencillik değil midir..?   

Ocak 2008

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.