Korsan Kullanım Zararları

Kitapların, müziklerin, programların, oyunların vb. yasa dışı olarak çoğaltılıp satılması ya da internetden bedava bulunabilmesi ürünlerin hak sahiplerine haksızlık ve korsan ürün kullanmak da hırsızlık olarak nitelendiriliyor.

Ama konu siyah beyaz olmadığı için insanlar rahatlıkla bu “hırsızlığı” yapabiliyorlar.

Benim fikrim ise “Eğer orjinaline gücün yetmiyorsa, kopyasını almak hırsızlık değildir çünkü kopyası olmasaydı orjinalini zaten alamıyacaktın, bu yüzden senin kopya alman kimseye zarar vermiyor.”

Ama burada ince çizgi vicdan… Kimilerinden duyuyorum, “Zengin de olsam 5 TL’liği varken gidip bir PC oyununa 60 TL vermem.” diye. Bence bu yanlış bir zihniyettir.

Korsan ile coğaltılan ürünler hep kültür ürünleri. Türkiye’nin ekonomik durumu da malum… Eğer korsanlık olmasaydı, bu ürünlerin tüketimi büyük ölçüde azalacaktı, ve kitap okuma alışkanlığı ve ya oyun kültürü ve ya müzik zevki oluşamayacaktı. Bu yüzden ilerde vatandaş refaha kavuştuğunda bile bu ürünleri tüketmeye yanaşmayacaktı. Düşünün, bu vaziyette bile ülke yeterince okumuyor diye dert yanıyoruz… Bir de korsan olmasaydı, bizler Avrupa ülkelerine göre çok daha cahil ve geri olacaktık, ve sadece okuma konusunda değil.

Korsanlık 3. Dünya ülkelerinin sömürülerek kaybettiklerini gelişmiş ülkelerden geri almalarıdır. Şu bir gerçek ki zengin çoğu ülke zamanında diğer ülkeleri fakirleştirdikleri için bugün güçlüler.

Bu ürünler varlıklı müşterilerin desteği ile ayakta kalıyor. Ve korsan ile daha az şanslı bir insana ulaştığında bir nevi üst tabaka alt tabakaya zekat vermiş oluyor. Ama belirtiğim gibi eğer refah seviyesinde yeterli seviyede iken hala korsan kullanıyorsanız, malının zekatını vermeyen müslüman konumuna düşersiniz.

Benzetmelerim belki kulağınıza garip geliyor ama neden olmasın?

Ülkecek korsan kullanalım ama bunu alışkanlık haline getirmeyelim ve fırsatımız olunca orjinali destekleyelim.

Korsanlık bir geçiş dönemi olmalı, eğer hep korsan kullanırsak gelişmemize yardım eden bu olgu sonunda işimizi bitirir.

 

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.