Birikimleri Harcamanın En İyi Yolu

Eğer elinize eğlence amaçlı harcayabileceğiniz bir para geçtiyse bunu eşya satın almak yerine deneyim satın almak için harcamanız size daha uzun soluklu mutluluk getirecektir.

Şöyle ki, varsayalım kendinize harcamak istediğiniz bir 3 bin TL biriktirdiniz. Ve bununla gidip bir iPhone aldınız.

İlk bir ay alete gözünüz gibi bakacak, pamuklara saracak, arkadaşlarınıza gösterecek ve her kullandığınızda kendinizle gurur duyacaksınız ama daha bir yıl bile geçmeden komidinin üstünde bırakmaya, yatağa fırlatmaya başlayacaksınız. Sizin için günlük ihtiyacınızı gidermek dışında kullanmadığınız bir eşya parçası olacak. Hele bir de yeni modeli piyasaya çıktığında hiç bir anlamı kalmayacak.

Halbuki biriktirdiğiniz paranın 500 lirası ile sıradan bir telefon alıp 2500 lirası ile doyasıya tatil yapsaydınız yaşadığınız anılar ömür boyu sizinle olacaktı.

İnsan berbat bir gün geçirip eve döndüğünde ve akşam yatağında kendisi ile baş başa kaldığında telefonuna sarılmak mı yoksa üzerinden yıllar bile geçmiş olsa macera dolu yaşadığı bir tatilin anılarına dalmak mı onu daha çok rahatladır..?

Deneyim satın almaktan daha güçlü şey ise hevesiniz olan bir konuda eğitim almaktır.

Mesela 600 TL’ye marka bir çanta almak yerine 50 lira çantaya 550 lira ise ebru sanat kursuna vermek.

Kurs sonunda usta bir ebru sanatçısı olmamanızın bir önemi yok. Yeni insanlar tanımak, yeni bir ortama girmek, üzerine konuşabileceğiniz yeni bir bilgi edinmek, özel bir konu hakkında görüş kazanmanız, kültürünüz ve ufkunuzun genişlemesi marka bir çanta almaktan çok daha uzun süre size hizmet edecektir.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.