9 Adımda Eğlenerek İngilizce Öğrenme

Yabancı bir dili öğrenmenin tek yolu onu kullanmaktır. Başka türlü kesinlikle olmaz. Ders kitapları ile kendinizi kasıp mükemmel bir grammere sahip olsanız bile bir gün hadi İngilizceni kullan dediklerinde zorlanırsınız. Yazamaz, konuşamazsınız.

Gerçekten de kullanma alışkanlığını kazanmak önemli.

Ayrıca da siz bu dil öğrenme olayını ne kadar ciddiye alırsanız, ne kadar görev olarak benimserseniz, ne kadar ders diye zorlarsanız. O kadar öğrenmek zor olur! İşin sırrı eğlenmekte…

Ama bunun için hiç de Antalya’ya gidip turist kız peşinde koşmaya gerek yok. Ya da yurtdışında okuyacağım diye zorlamaya gerek yok. Siz orda da Türk kafadar bulursunuz, hiç birşey öğrenmeden dönersiniz. 🙂

Evinizin konforunda da İngilizcenizi yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz. Küreselleşmenin gücünü kullanın, internetin farkına varın!

Eğer okuduğunuzu anlayabilecek kadar bir ingilizceniz varsa:

1- Internetde yabancı siteleri gezin. Mesela vizyona giren bir film güzel mi diye merak ettiniz, Türkçe bir kaynak yerine İngilizce bir siteden araştırın. Önceleri basit cümlelerin kullanıldığı izleyici yorumlarını okursunuz, sonra bir bakmışsınız röpartajları okuyorsunuz.

2- Kendi ilgi alanlarınız, hobileriniz ile ilgili yabancı bir tartışma sitesi bulun. Mesela araba meraklısıysanız; google’a girin ” cars forum ” yazın.

3- Kendinize yabancı bir MSN arkadaşı bulun, hem belki onun da İngilizcesi süper değilse kendinizi daha rahat hissedersiniz.

4- Film mi izleyeceksiniz, altyazılıyı tercih edin. Yabancı dizilerin CDsini arkadaşınızdan bir alın, belki seversiniz.

5- Yabancı bir şarkının melodisi ağzınıza takıldı, mırıldanıp duruyor musunuz? Internetden sözlerini bulun, şarkıyı doğru kelimeleri ile
söyleyin, Türkçe anlamı neymiş bir tercüme edin.

6- Internetden oyun oynuyorsanız, Türkler ile takılmak yerine uluslararası takımlara girin.

7- Bilgisayar oyunları oynuyorsanız, hikayelerin anlatıldığı bölümleri atlamayın. Anlamaya çalışın, hem oyun zevkiniz de artar.

8- İngilizceniz geliştiği zaman düzgün İngilizcenin kullanılmadığı şeylere yönelin. Fıkralar, amatör YouTube filmleri…

9- Kesinlikle bir bilgisayar sözlüğünüz olsun. Yabancı bir yazıyı okurken, bilmediğiniz kelimeyi hemen kopyala/yapıştır ile anlamını öğrenin. Ama bir kenara not etmeye ya da ezberleme çalışmayın. Keyfiniz kaçmadan siz yazınıza dönün. Eğero önemli bir kelime ise zaten hep karşınıza çıkacaktır, siz de sözlükten yedinci bakıştan sonra farkında olmadan öğrenmiş olacaksınız. Ben Useful Dictionary 1.3 kullanıyorum.

Aklıma gelenler bu kadar. Ama fark ettiyseniz, anadüşünce eğlenerek yapacağınız şeyleri Türkçe yerine İngilizce yapmaya çalışmak. İşin içine eğlence girdi mi, farkında olmadan öğrenirsiniz.

Tabii bu olay tüm yabancı diller için geçerli.

İşinize yarayabilecek bazı İngilizce siteler:

www.giveupalready.com (Genel konular hakkında bir tartışma sitesi)
www.trap17.com/forums (Genel konular hakkında bir tartışma sitesi)
www.flixster.com (Geniş bir film veritabanı ayrıca tartışma ortamı)
www.listverse.com (İlginç konularda Top10 listesi yapan bir site)
grant-budding.livejournal.com (Van’da İngilizce öğretmenliği yapan bir Kanadalının anıları)
www.conradwoodring.com (İstanbul’a göç etmiş bir ABDlinin anıları)
merrymanjapan.blogspot.com (Japonya’ya göç etmiş bir ABDlinin anıları)
www.howstuffworks.com (Her şeyin nasıl çalıştığını, işlediğini bazen resimler ile anlatan eğitici bir site)
skepdic.com (Bir şüphecinin el kitabı; efsaneler, komplo teorileri, doğaüstü olayları şüpheci bir bakış açısı ile anlatır)

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.