Erasmus Talihsizlikleri

Burs ile misafir öğrenci olarak bir ya da iki dönem yurt dışında  kalmak harika bir fırsat ve insana ister istemez  hayal kurduruyor. Diğer Erasmus öğrencilerinden dinlediğimiz hikayeler de eklenince beklentilerinizin gerçeklikten kopması hiç zor değil. Bu da büyük bir heyecanla yola çıkan öğrencinin ilk aylarda karşılastığı sorunlardan normalden fazla etkilenmesine sebep oluyor.

Ben şimdi sizlere abartmadan olabilecek tahlihsizliklerden bahsedeceğim:

  1. Avrupaya, batıya, gelişmiş ülkelere gidiyoruz. Bu yüzden Türkiye’de yaşadığımız günlük sorunları orada yaşamıyacağımızı hayal ediyoruz. Halbuki o kadar da farklı değil. Kendinizi sihirli bir memlekete gidiyor havasına sokmayın.
  2. Düzeninizi kurana kadar internet erişiminiz olmayabilir. Yurtta hiç internet olmayabilir. Kayıt işlemlerinde sorun çıktığı için başlarda kütüphaneden faydalanamayabilirsiniz. Evde kalıyorsanız, internete başvuru süreçi meşaketli olabilir. Internet kafeler kalitesiz ya da pahalı olabilir.
  3. Yurt koşulları iyi olmayabilir. Eski bir bina ya da yetersiz duşlar ve pis tuvaletler ile karşılasabilirsiniz. Yaşayacağınız yer aşırı gürültülü olabilir ya da aksine şehirden uzak bir noktada olabilir.
  4. Yerli halk, sınıf arkadaşlarınız hatta hocalarınız umduğunuz kadar ingilizce biliyor ya da konuşmaya meraklı olmayabilirler.
  5. Ev sahibi okulunuz sizi misafir olarak görmeyebilir, sizi diğerleri ile eşit tutabilir. Yabancı olmanız ile ilgilenmeyebilirler.
  6. Eksik dil bilginiz yüzünden komik durumlara düşebilir ya da başınıza iş açabilirsiniz.
  7. Hayat hesaplarınızdan pahalı çıkabilir, Türkiye’deki öğrencilik yaşantınızdan fazlası tasarruf yapmanız gerekebilir, bazı lükslerinizden vazgeçmeniz gerekebilir.
  8. Gideceğiniz şehir büyük olmayabilir. Otobüsler geç saatlerde çalışmayabilir, dükkanlar erkenden kapanıyor olabilir.

Bunları gözünüzü korkutmak için yazmadım. Zaten hiç biri aşılmayacak sorun değil. Sadece buradan giderken ayaklarınız yere bassın istedim. Yukarda bahsettiklerimin hepsi ya da hiç biri başınıza gelebilir. Ne olursa olsun çok güzel vakit geçireceksiniz ve çok şey öğreneceksiniz, yeter ki zorluklara da hazır olun.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.