Erasmus Hakkında Temel Bilgiler

Erasmus 101

Rotterdam’lı Desiderius Erasmus Hollandalı bir rönesans bilginidir. Erasmus eğitim programı ise Avrupa Birliği’nin altında 1987’de oluşturulmuştur. Açılımı European Region Action Scheme for the Mobility of University Students ‘dır.

Özetle bu program bir üniversite öğrencisinin kendi üniversitesinin antlaşmalı olduğu yabancı bir üniversiteye misafir öğrenci olarak burslu şekilde bir dönem ve ya bir akademik yıl için yurt dışında eğitim görmeye gitmesidir. Derslerin denkliğini ECTS (Avrupa Kredi Transfer) sistemi ışığında bölümünüzdeki Erasmus koordinatörü ile belirlersiniz.

Kendi üniversitenizin bu programa katılıp katılmadığını öğrenmek için okulunuzun UluslarArası İlişkiler ve AB ofisine bilgi için başvurabilirsiniz. İkili Anlaşmalar denilen hangi bölümden kaç öğrencinin hangi ülkelere gidebileceği genelde bahar mevsiminde duyurulur.

Okulunuz adayları seçerken iki kritere bakacaktır. Yabancı dil seviyeniz ve not ortalamanız. Bu yüzden başvuru yapılırken transkript isteyebilirler ve okulunuzun yapacağı dil sınavına girmeniz gerekebilir. Adaylar puanlarına göre sıralanırlar ve en üstteki öğrenciden başlanarak istediği yere yerleştirilir.

Verilen burs gidilecek ülkeye göre aylık 300 ile 600 euro arası değişir (2008 rakamları). Ayrıca pasaport harcından da muaf tutulursunuz.

Erasmus kapsamında öğrenci gideceği ülkenin dilini bilmek zorunda değildir. Ama bu Erasmus öğrencilerine özel sınıf açılacak, özel muamele gösterilcek demek değildir. Eğer bizde ki ODTÜ gibi seçtiğiniz üniversitenin dersleri ingilizce değil ise onların dilinde ders göreceksiniz demektir.

Yalnız Erasmus ögrencileri gidecekleri ülkede, okul açılmadan baslayan, bir ay süren ve o ay için de burs alabildigi bir yogun dil kursundan faydalanabilir. Buna EILC (Erasmus Intensive Language Courses) denir. Lakin Fransizca, Ingilizce, Almanca ve Ispanyolca yaygin diller olarak kabul edildigi için buna dahil degildir. Ve bu ülkelerin profösörleri sizin dil bilmeden gelmenizi garipseyebilir ya da aday ogrencilerden dil konusunda belli bir seviye bekleyebilirler.

Erasmus kapsamında ev sahipliği yapacak üniversite kalacak yer ayarlamak zorunda değildir. Ama onlar da sizin zır yabancı olduğunuzu bildiklerinden ev bulmanıza, yurt bulmanıza yardımcı olacaklardır.

Erasmusa kabul edildiniz mi sizi zorlu bir bürokrasi süreçi bekliyor. Benim için evrak toplama maratonu Mayısın sonunda başlamış, uçağa binip gitmemden 9 gün önce ancak bitmişti. Ve üstelik arkadaşlar ile konuştuğum kadarı ile ben en az sorun yaşayanlardanım. Sakın gözünüz korkmasın, üstünden gelinmeyecek birşey değil. Sadece yorulacağınızı bilin.

Arkadaşlarınız ile paylaşmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.